Смертельно небезпечні ліки можуть вільно продаватися в Україні

Ольга Богомолець

Результати клінічних досліджень ефективності та безпечності ліків в Україні – засекречені. Таких випробувань підприємства МОЗ проводять близько 200 на рік й отримують за це винагороду.

Ніхто, крім виробників ліків та кількох відповідальних осіб у МОЗі, не має доступу до закритої інформації про реальний вплив ліків на наше здоров’я. Такий підхід разом із неконтрольованою рекламою медикаментів створює реальні ризики для життя і здоров’я людей.

Чому так відбувається? Відповідно до частини 10 ст. 9 Закону «Про лікарські засоби» інформація, що міститься у заяві про державну реєстрацію лікарського засобу та в додатках до неї, підлягає державній охороні від розголошення і недобросовісного комерційного використання.

Серед цих додатків, згідно з ч. 4 ст. 9 цього закону, – матеріали доклінічного вивчення, клінічного випробування та їхніх експертиз.

І якщо необхідність захисту певної інформації щодо технології виготовлення ліків можна зрозуміти, то заборона розголошення результатів досліджень – нонсенс. Суспільство має право знати, що йому пропонують вживати.

Що необхідно зробити, щоб змінити ситуацію?

Прийняти законопроект № 4074, що вносить зміни до Закону “Про лікарські засоби” та забезпечує публічний доступ до результатів доклінічного вивчення і клінічних випробувань лікарських засобів.

Цей законопроект також приводить вітчизняне законодавство у відповідність до норм ЄС. Адже згідно з Директивою 2001/83/ЄС Європейського Парламенту від 6 листопада 2001 року встановлено, що клінічні дані повинні дозволяти сформувати достатньо обґрунтовану і надійну в науковому відношенні думку з приводу того, чи відповідає досліджуваний засіб тим критеріям, які визначають рішення про видачу дозволу на продаж.

Законопроект був проголосований парламентом у першому читанні ще в листопаді 2016 року, але, незважаючи на те, що на кожній погоджувальній раді я включаю його в перелік необхідних до голосування законів, на друге читання його до цього часу так і не винесли. Українці продовжують лікуватися, орієнтуючись на рекламу і не знаючи, що вони насправді приймають.

Тому я вимагаю найближчим часом винести цей вкрай важливий для здоров’я українців законопроект на розгляд Верховної Ради, а суспільство прошу мене підтримати. Реформи мають бути не віртуальними, а реальними і привносити в нашу країну довіру й безпеку. Доступ громадськості до важливої публічної інформації має бути відкритим.

Тільки спільним тиском ми можемо змусити владу приймати рішення не для збагачення чиновників і лобістів, а в інтересах збереження національного здоров’я та безпеки людей.

Сторінка Ольги Богомолець у Фейсбуку…

Ольга БОГОМОЛЕЦЬ, народний депутат України

Фото Кирила ХМІЛЬОВА

Редакція

Редакція

Редакція “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 − 2 =