Премію Breakthrough Prize-2018 отримали вчені за карту Всесвіту

3 грудня 2017 року оголосили лауреатів щорічної премії Breakthrough Prize за прориви у науці. Цю премію, яку іноді називають “Науковий Оскар”,  заснували підприємці в сфері IT Юрій Мільнер (співзасновник Mail.ru Group, а нині інвестор низки інтернет-компаній), Марк Цукерберг (засновник Facebook) і Сергій Брін (засновник Google). Всі лауреати премії отримують $3 млн, це найбільша наукова премія в світі.

Церемонія відбулася в одному з центрів NASA у Каліфорнії. Вели церемонію й оголошували переможців актори Морган Фріман, Ештон Катчер, Міла Куніс і Керрі Вашингтон.

У цьому році нагороду з фізики розділила команда з 27 вчених, які брали участь у проекті WMAP, присвяченому створенню карти реліктового випромінювання Всесвіту. Це дослідження робили з допомогою космічного апарату Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP), запущеного NASA. Керівником цього проекту є Чарльз Беннет – астрофізик з університету Джонса Хопкінса.

У 2003 році дослідники проаналізували реліктове випромінювання, яке залишилося після Великого вибуху, і розробили метод, який дозволяє визначити вік і структуру Всесвіту. Результати показали, що Великий вибух стався 13,75 млрд років тому, а Всесвіт складається в основному з темної матерії (23% ) і темної енергії (73% ). На атоми, скажімо, припадає лише 4% Всесвіту. До речі, наш Всесвіт поширюється зі швидкістю 71 км/сек.

Також фізики з’ясували, що темну матерію можна виявити лише завдяки її гравітаційному ефекту, а темна енергія прискорює розширення Всесвіту.

Карта Всесвіту
Карта Всесвіту

У галузі наук про життя премію присудили онкологу й нейробіологу Дону Клівленду з Каліфорнійського університету за з’ясування молекулярного патогенезу спадкового бокового аміотрофічного склерозу, а також за розробку методів терапії цього недугу на тваринних моделях.

Ботаніка і генетика Джоан Чорі з Інституту біологічних досліджень Солка нагородили за відкриття молекулярних механізмів того, як рослини отримують інформацію про освітленість і підлаштовують під нього темпи свого росту.

Генетик Кім Несміт з Оксфордського університету отримав премію за роз’яснення механізму, який регулює поділ подвоєних хромосом під час поділу клітини, тим самим запобігаючи раку та іншим захворюванням.

Біохіміки та біологи Пітер Уолтер з Каліфорнійського університету та Кадзутосі Морі з Кіотського університету нагороджені за пояснення реакції на присутність білків, що згортаються. Цей механізм дозволяє виявити білки, які не згорнулися через хворобу, й усувати їх.

Премію в галузі математики отримали математики Крістофер Хакон з Університету Юти і Джеймс Маккернан з Каліфорнійського університету за внесок у біраціональну геометрію.

Ще по $100 тисяч  як заохочення займатися наукою отримали найперспективніші молоді фізики та математики.

Церемонію нагородження з виступами лауреатів Breakthrough Prize можна подивитися тут

А тут можна почитати про всіх лауреатів Нобелівської премії цього року та їхні відкриття

Rost

Журналіст “Українського репортера”