Показуємо статистику подорожчання алкоголю та цигарок

Олексій ДОРОШЕНКО

Вартість цигарок зростає в 2018 році швидше за вартість алкоголя. Спиртні напої, які моніторяться державою, у лютому-січні подорожачали на 0,5%, а цигарки в середньому на 2%.

І причина цьому лише одна – держава цьогоріч не піднімала акцизи на усі види алкогольних напоїв, окрім коньяку та бренді. Таким чином підвищення цін на горілку, вино та пива за два місяці на декілька десятків копійок – це збільшення витрат на виробництво, яке відображає інфляцію в країні.

Середня ціна пляшки горілки 0,5л за січень-лютий зросла майже на 20коп, або на 0,2%; вина 0,75л на 30коп, або на 0,5%; пива 0,5л на 0,15 коп, або 1%. На початок березня середня ціна пляшки горілки за даними Держстату становила 81,2 грн, вітчизняного вина – 59,1 грн, а пива – 13,9 грн.

Серед цигарок найбільше подорожчали середнього класу – на 75 коп, або майже на 3%. Цигарки без фільтру додали 45 коп, або 2%; преміум класу – 60 коп, або трохи більше 2%; з фільтром найдешевші – 30коп, або 1%. Середня ціна на початок березня цигарок становила: без фільтру – 21,1 грн, найдешевших із фільтром – 24 грн, медіум-класу – 27,6 грн, преміум-класу – 33,3 грн.

Загалом українці, за підрахунками статистичного відомства, витрачають трохи менше 8% на згубні звички. Так, у 2016 році ми витратили 7,5% на цигарки та алкоголь, а в 2017 році – вже 7,6%. Цьогоріч сукупні витрати на це в українських сім’ях знизяться за рахунок незмінної ставки акцизів на алкоголь.

Легальний ринок міцного алкоголю в Україні необхідно порівнювати з нелегальним, оскільки останній є більшим. І якщо багато років ціна на горілку в наливайках була стабільною по всій країні, то сьогодні ситуація змінилась. Ціна залежить від місця розташування, що вказує на зміни на тіньовому ринку. Іноді вона може бути й навіть по 100 гривень за 0,5л, тобто більшою за легальну пляшку горілки.

Тому слід чекати зменшення контрафактного виробництва. Але дані за січень-лютий 2018-го говорять й про зменшення виробництва легальних виробників порівняно з першими двома місяцями минулого року. Водночас на це могли вплинути деякі фактори, тому повноцінне порівняння можна буде зробити лише за півріччя.

Усі законопроекти, які направлені на приватизацію «Укрспирту», внесені до Верховної Ради за останні роки, є половинчастими й не вирішують проблеми тінізації галузі. Але навіть вони не потрапляють до сесійної зали для голосування. Тому Україна далі залишається країною у світі з монополією держави на виробництво спирту, як стратегічного продукту.

Олексій ДОРОШЕНКО,
генеральний директор Асоціації постачальників торговельних мереж

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *