Підозра Охендовському – покарання корупціонера чи шантаж перед новими виборами? (+відео)

За п’ять днів до проведення місцевих виборів у 143 об’єднаних територіальних громадах очільник Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський став фігурантом гучного кримінального провадження.

Детективи НАБУ вручили йому підозру про так звану чорну бухгалтерію Партії регіонів.

Охендовського підозрюють в отриманні 100 тисяч доларів хабара у 2010 році та двох хабарів по 45 та 16 тисяч доларів у 2012 році, тобто у вчиненні злочинів, передбачених частинами 3 та 4 статті 368 Кримінального кодексу України. За отримання деяких сум Охендовський розписувався особисто в «амбарній книзі» Партії регіонів. Автентичність його підписів підтверджено почеркознавчою експертизою, проведеною у кримінальному провадженні.

– Під час досудового розслідування детективи НАБУ та прокурори САП встановили, що Михайло Охендовський як член ЦВК у 2012 році здійснив 6 виїздів за кордон з метою, як зазначено у документах про відрядження, «ознайомлення із виборчим законодавством України та особливостями виборчого процесу з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року». Втім, справжньою підставою для цих закордонних візитів, як вбачається з матеріалів розслідування, було виконання Охендовським неофіційного доручення вищих службових осіб держави та членів цієї партії донести до представників урядів іноземних держав, міжнародних і міжурядових організацій інформацію в позитивному світлі про «демократичний» перебіг виборчого процесу в Україні, щоб не допустити можливого визнання виборів такими, що не відповідають міжнародним стандартам, – розповів про деталі кримінального провадження голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький. Тобто, за гроші Партії регіонів і використовуючи своє службове становище, Михайло Охендовський лобіював інтереси регіоналів за кордоном.

Наступного дня після отримання офіційної підозри Михайло Охендовський мав з’явитися на допит до НАБУ. Не прийшов. Вимкнув телефон. Відмовляється від будь-яких коментарів.

Хоча ще у травні бив себе в груди і божився, що за всю свою майже десятирічну роботу в ЦВК ні від кого не брав хабарів, не виконував протизаконних наказів.

– Як правило, я подібні речі не коментую. У відповідь на поширені матеріали (про «чорну касу» Партії регіонів. – Авт.) і певні інсинуації щодо відомого органу, абревіатура якого включає в себе літери «Ц», «В», «К», можу сказати, що ніколи жодних хабарів ні від кого за роки роботи в ЦВК Михайло Охендовський не брав і не отримував, – заявляв на брифінгу Охендовський.

У те, що очільник ЦКВ жив на одну зарплату, мало хто вірить. По-перше, пухка е-декларація, шикарний заміський маєток, елітні годинники і брендовий одяг Охендовського резонують із щомісячною зарплатою у 25 тисяч гривень. По-друге, 14 грудня народний депутат-втікач Олександр Онищенко заявив, що отримав депутатський мандат не без участі голови ЦВК. Мовляв, завдяки Михайлу Охендовському вдалося обійти два судові рішення про заборону реєстрації бізнесмена, тому що він недостатньо часу проживав в Україні.

На час проведення слідства НАБУ наполягає на відстороненні Михайла Охендовського від займаної посади. Але як? Законодавчо таку процедуру не передбачено.

– Члени ЦВК призначаються і звільняються Верховною Радою за поданням президента. Відсторонити від посади може хіба що суд. Але це лише мої припущення, – каже народний депутат, екс-голова Комітету виборців Олександр Черненко.

У судову перспективу справи Михайла Охендовського вірять переважно лише друзі та знайомі голови САП Назара Холодницького.

– Я абсолютно точно знаю, що НАБУ не корелює свої дії з Банковою. Охендовського вони ні з ким не погоджували. І якщо ви думаєте, що Петро Порошенко дуже зрадів, що існує це провадження, то дуже помиляєтеся. Так, в це важко повірити, але люди роблять свою роботу, дуже високооплачувану роботу, – стверджує колишній прес-секретар Київської прокуратури Олена Яхно. (Щомісяця Холодницький отримує від 140 до 170 тисяч гривень).

Переважна більшість депутатів та експертів у справі про фінансування Охендовського з «чорної каси» Партії регіонів вбачають виключно політичні торги.

– Справа Михайла Охендовського розвалиться по дорозі до суду. НАБУ влаштує Охендовському індульгенцію, і саме він проведе позачергові парламентські вибори з реваншистським результатом, – аналізує події народний депутат Ігор Попов. Варто зазначити, що опозиційні сили все голосніше говорять про можливість дочасних парламентських виборів восени 2017 року.

– Я вже неодноразово казав, що справа по «чорній бухгалтерії» Партії регіонів не вартує і ламаного гроша. Її будуть використовувати для шантажу деяких фігурантів. Досить дивний збіг обставин, що про Охендовського згадали напередодні місцевих виборів 18 грудня. Вам так не здається? – висловлює свою думку директор Інституту аналізу і менеджменту Руслан Бортник.

Потужним сигналом тому, що Михайла Охендовського дійсно хочуть посадити на лаву підсудних, стане подання президентом до Верховної Ради нових кандидатів на заміщення посад членів ЦВК.

Як відомо, у 12 із 15 членів ЦВК ще два роки тому закінчилися відведені законом повноваження. Але, як нещодавно зазначив спікер Верховної Ради Андрій Парубій, політичні консультації стосовно кандидатів на посади членів ЦВК ще тривають і ніяк не можуть вийти на фінішну пряму.

Олена ГАЛАДЖІЙ

Відео із сайту nabu.gov.ua

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *