Олігархи заборгували “Нафтогазу” 20 мільярдів гривень. А простих українців далі “душать” високими тарифами (+відео)

Заборгованість посередників – регіональних газопостачальних підприємств (газзбутів) – перед НАК “Нафтогаз України” за останні 12 місяців збільшилася удвічі, до 20,4 мільярда гривень.

“Нафтогаз України” вдарив на сполох – на офіційному сайті оприлюднив інформацію про цю заборгованість. З відкритих джерел у ЗМІ відомо, у кого під рукою ці посередники. Так, олігарх Дмитро Фірташ разом з партнерами контролюють понад 70 відсотків монопольного ринку розподілу природного газу в регіонах.

Чому “Нафтогаз” вирішив оприлюднити факти про ці борги? Офіційна версія: сподівається завдяки розкриттю інформації запобігти подальшому неконтрольованому збільшенню заборгованості цих посередників, яким зобов’язаний постачати газ за поточними правилами, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, викликає занепокоєння відсутність належним чином оформленого порядку проведення розрахунків по фінансуванню державою пільг та субсидій населенню.

Поточний порядок постачання газу для потреб населення визначає, що “Нафтогаз” є єдиною компанією, зобов’язаною надавати газ регіональним газопостачальним підприємствам на пільгових умовах.

Відповідно, газ для продажу населенню газзбути купують виключно у “Нафтогазу”. Частину газу для населення, використану отримувачами пільг та субсидій, оплачує державний бюджет.

Однак нові правила створюють для газзбутів можливість використовувати профінансовані державою субсидії для розрахунків з іншими оптовими постачальниками. В тому числі, ці гроші можуть бути використані для оплати газу, проданого газзбутами не населенню, а комерційним споживачам.

«За новими правилами ми зобов’язані постачати газ, але газзбути зможуть направляти отримані за нього гроші на розрахунки з іншими компаніями. Це є не монетизацією, а створенням можливості для виводу грошей як з “Нафтогазу”, так і з державного бюджету України», зауважив голова правління “Нафтогазу” Андрій Коболєв.

Зростання заборгованості газзбутів призведе до погіршення фінансового результату “Нафтогазу” та зменшення платежів групи до держбюджету.

Що ж, позиція “Нафтогазу” зрозуміла. Але що можуть сказати на це прості громадяни, які стогнуть від скажених комунальних тарифів? Ціни на газ, на тепло, на воду постійно зростають, у людей не вистачає коштів, щоб оплачувати… Буває, що газові контори викручують руки простим споживачам за мізерні борги — 100 чи 200 гривень. Багатьом громадянам нараховують штучні борги за газ, опалення, електренергію… Водночас держава заплющує очі на борги олігархів. А вони ж винні мільярди гривень! То де справедливість?

Динаміка заборгованості обласних газопостачальних підприємств у 2017-2018 рр.

Малюнок Олега СМАЛЯ

На цю тему читайте також тут:

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *