Мисливець за планетами. На зміну телескопу Kepler відправляють TESS (+відео)

Сьогодні, 16 квітня, американське аерокосмічне агентство NASA запускає орбітальну обсерваторію TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) для пошуку екзопланет за межами нашої Сонячної системи. Нове “око людства” у Всесвіт виведе на орбіту ракета-носій Falcon 9 від аерокосмічної компанії SpaceX. Старт відбудеться з космодрому на мисі Канаверал.

У полі зору нового телескопу буде 200 тисяч яскравих зірок. Спостереження за однією окремою ділянкою неба триватиме 30 днів.

Від інших телескопів TESS відрізняється дзеркалом, діаметр якого 650 см. Це дозволяє йому вловлювати набагато більше світла, і відповідно краще “бачити”. Головне завдання нової орбітальної обсерваторії – пошук планет, які за умовами схожі на Землю, і де теоретично може існувати життя або є вода.

Аналогічні пошуки давно ведуться з Землі, однак через атмосферу земні телескопи можуть фіксувати лише великі планети, які можна порівняти за розмірами з Юпітером або Сатурном. Маленькі планети знижують яскравість материнських зірок на соту частку відсотка, і таку зміну можна зафіксувати лише з космосу.

TESS може помічати невеличкі планети, які знаходяться у так званій “зоні життя” – не надто далеко, але й не занадто близько від своїх зірок, щоб температурні умови були не надто критичними і дозволяли існування рідкої води. Астрономи сконцентрують свою увагу на зірках, які знаходяться не далі 300 світлових років від Землі.

TESS приходить на зміну телескопу Kepler, який з 2009 року шукає екзопланети в сузір’ї Лебедя “методом транзитів”, тобто спостерігаючи за зміною блиску зірок, коли через їхній диск проходять планети. У NASA повідомили, що Kepler доживає останні місяці – у нього закінчується паливо і він стане некерований.

За час перебування на орбіті телескоп-ветеран знайшов 2245 екзопланет і майже стільки ж (2342) – кандидатів у екзопланети, які ще потрібно перевірити.

 

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 − 5 =