Хлібне місце. Чому Катерину Амосову зняли з посади ректора медуніверситету Богомольця

Міністерство охорони здоров’я відсторонило від виконання обов’язків ректора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Катерину Амосову. Офіційна причина – зрив ліцензійного іспиту студентами стоматологічного факультету.

Водночас неофіційною причиною називають самогубство іноземної студентки, яку заднім числом відрахували з вузу, не розібравшись до кінця. Ця трагедія набула неабиякого розголосу й оживила чутки про легендарну корупцію в медичних вишах.

Нагадаємо, що до Амосової НМУ ім. О. Богомольця очолював Віталій Москаленко, який був зміщений після Революції Гідності.

Тепер чи то зрив іспиту, чи то самогубство дівчини стали приводом позбутися Катерини Амосової – дочки славетного кардіолога, яка сама обіймала посаду головного кардіолога України.

Чому Катерину Амосову зняли з посади ректора медуніверситету Богомольця

Зрив іспиту для стоматологів

20 лютого 2018 року одночасно по всій країні у всіх вишах, де готують лікарів-стоматологів, мав відбутися ліцензійний інтегрований іспит “Крок 1. Стоматологія”. Водночас через відсутність договору між Центром тестування, який є єдиною уповноваженою на проведення ліцензійних іспитів “Крок” організацією, та медуніверситетом імені О.О. Богомольця скласти екзамен не змогли студенти 3-го курсу стоматологічного факультету. 

Винних у МОЗі покарали жорстко і без зволікань: з посад зняли ректора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Катерину Амосову і директора Центру тестування при МОЗ України Булах І.Є.

“Звертаємо увагу, що студенти-стоматологи НМУ стали єдиними серед усіх своїх колег з 13 ВНЗ, для яких сьогодні не відбувся ліцензійний іспит. Ми вважаємо цю ситуацію неприпустимою, адже її заручниками стали студенти, позбавлені можливості вчасно здати обов’язковий іспит та продовжити своє навчання”, – повідомляє МОЗ.

Знята з посади Амосова раніше попереджала про загрозу зриву іспиту для майбутніх стоматологів з підконтрольного їй вузу. За її словами, Центр тестування не дав столичному медуніверситету такого дозволу, оскільки виникло непорозуміння щодо процедури тендера і ціни екзамену. Вона завищена – 104 202 грн, однак ці гроші Центру вже перерахували.

“Я добре розумію, що, ставлячи під сумнів проведення іспиту за програмою “Крок 1. Стоматологія”, окремі чиновники хочуть поставити під сумнів ефективність мого перебування на посаді керівника НМУ ім. О. Богомольця”, – йдеться в заяві Амосової. Окремого листа вона направила в.о. міністра охорони здоров’я Уляні Супрун.

Трагедія студентки з Туркменістану

Днями у медуніверситеті імені Богомольця спалахнув інший скандал, через який у суспільстві знову заговорили про дику корупцію у вузі.

2 лютого один з лідерів туркменської діаспори в Україні Ровшанбек Розметов повідомив, що 30 січня зникла безвісти 18-річна студентка з Туркменістану Мукаддас Насирлаєва. Дівчина вийшла з медуніверситету, де навчалася на 1-му курсі, зайшла в метро “Політехнічний інститут” і відтоді її не бачили. Спочатку розшукували автомобіль таксі, в який сіла Мукаддас, однак ця версія не підтвердилася.

30 січня зникла безвісти 18-річна студентка з Туркменністану Мукаддас Насирлаєва

17 лютого Ровшанбек Розметов повідомив трагічну новину. Дівчина загинула. 30 січня вона вийшла на станції метро “Дніпро”, вимкнула телефон, пішки уздовж набережної дійшла до мосту Патона і з нього зістрибнула вниз. Її тіло так і не знайшли.

Коли поліцейські почали з’ясовувати, що ж підштовхнуло дівчину на такий страшний вчинок, то вспливли подробиці, які кидають тінь на керівництво медичного вузу.

Як кожна іноземка, Мукаддас Насирлаєва мала отримати дозвіл на проживання в Україні.

Водночас деканат по роботі з іноземними студентами НМУ ім. Богомольця вчасно не подав документи Мукаддас в міграційну службу для отримання тимчасової посвідки на проживання.

За тиждень до зникнення Мукаддас посольство Туркменістану попросило її принести завізовану деканом заяву про сприяння у вирішенні питання з дозволом на проживання в Україні. Водночас заступниця декана по роботі з іноземними студентами НМУ ім. Богомольця Тетяна Тимохіна відмовила дівчині.

Представники туркменської діаспори припускають, що Тимохіна чекала від студентки “подяку” за сприяння в отриманні дозволу на проживання. Ходять чутки, що це поширена практика в університеті ім. Богомольця.

Перед трагедією, 30 січня, Мукаддас знову ходила  до Тимохіної. Вочевидь, дозволу жити і вчитися в Україні так і не отримала. І це стало причиною самогубства дівчини.

Водночас визнавати корупцію в своїх стінах чи прорахунки в роботі керівництво вузу не захотіло. 19 лютого на сайті НМУ імені О.О. Богомольця опублікували таку заяву:

“На жаль, Мукаддас була відрахована з НМУ через порушення міграційного законодавства. Термін дії її візи закінчився 17.12.2017 року. До цього часу Насирлаєва не оформила посвідку і не виїхала до Туркменістану, щоб отримати нову візу. 18 січня медичний університет повідомив про розірвання контракту з Мукаддас Насирлаєвою на підставі порушення студенткою міграційного законодавства, 24 січня їй було вдруге особисто повідомлено про підписання наказу про відрахування з університету, оскільки ситуація не змінилася”.

На час розслідування від виконання обов’язків заступника декана по роботі з іноземними студентами відсторонили Тетяну Тимохіну, яку діаспора звинувачує в тому, що через неї дівчина наклала на себе руки. Столична прокуратура розслідує цю справу як “доведення до самогубства“.

До слова, за рік навчання на стоматолога Мукаддас Насирлаєва сплатила $4500. І цієї суми не вистачило, щоб 18-річній студентці без жодних проблем із законом, без перепон дали папірець, який  дозволив би їй вільно жити і вчитися в Україні.

Мабуть, у деканаті медуніверситету забули, що наші медичні дипломи не так уже й цінуються за кордоном. “Український репортер” майже рік тому писав, що через низьку якість навчання одразу чотири арабські країни – Сирія, Ірак, Ліван і Палестина – повністю або частково припинили визнавати дипломи українських медичних вишів.

30 січня зникла безвісти 18-річна студентка з Туркменністану Мукаддас Насирлаєва

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *