У парку Шевченка вимагали дерусифікації

На своє свято запросила рідна мова. 9 листопада відзначали День української писемності та мови.

Говорили про Слово, писали всеукраїнський диктант, дискутували про те, що заважає розвивати мову, називали лютих ворогів українців у багатьох куточках країни. У столичному парку Тараса Шевченка також панувало Слово, біля мікрофона, в ролі ведучого зібрання був народний артист України, депутат Київради Богдан Бенюк.

Чому досі наша мова не розправить крила? Знаний художник Олександр Мельник прийшов у парк Шевченка з плакатом: “Дерусифікація=деколонізація”. Олександр Іванович вважає, що українська мова ще досі не стала справді державною. Антиукраїнський закон “Ківалова-Колєсніченка” досі не скасовано.

Письменниця Лариса Ніцой розповіла, що російську мову знову намагаються запровадити у навчальних закладах, “протягують” відповідний законопроект у парламенті.

До речі, ось що написала пані Лариса на своїй сторінці у Фейсбуці:

“…У Нідерландах мови меншин в державних школах не вивчаються. Хочеш – організовуй свою школу і вчи скільки влізе. У ВУЗах? Та ви що?! Є відділення англійською мовою, але вони дуже дорогі, державною вчитися дешевше, а значить вигідніше… Мови меншин вчать в країнах Балтії, і то частково, і тільки до 9 класу, 10-11-12 клас – все навчання державною. Те саме в Словенії. Мови меншин у державних школах Франції- не вчать. В Італії- не вчать, в Англії – не вчать, в Іспанії – не вчать, в Португалії – не вчать, Чехії, Німеччині – не вчать, в Росії – не вчать…

Я не знаю як стільки років повертався язик у Міністерства освіти, а зараз продовжує повертатися в політиків та голів спілок нацменшин розповідати, нам, українцям, ніби ми порушуємо якісь європейські закони, бо мову меншин пропонуємо вивчати тільки у садках і середніх класах. Цього, виявляється, мало, треба ще вчити в старших класах, професійних закладах і вишах. Вони посилаються на країни Європи, де такого немає зовсім.

Я не розумію, як їм вистачає нахабства писати закони та освітні проекти з величезними преференціями мовам меншин за рахунок української, бо начебто Європа скаже ну-ну-ну, хоча Європа всім мігрантам, біженцям і меншинам каже: «Усе навчання державною – інтегруйтеся».

Я не розумію, чому процвітаючі країни Європи кажуть: «Ми не можемо собі дозволити фінансово величезні витрати на навчання мовами меншин і тому вчіться за державний кошт тільки державною мовою!» – а ми, виявляється, можемо собі це дозволити. То Європа бідна, а ми о-го-го, які багаті…”

Тарас КОСТЕНКО

Like

Леонід Фросевич

Головний редактор “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *