Історія катастроф: коли, як і чому вибухали боєприпаси на складах України

Вибухи на складах боєприпасів у Балаклії на Харківщині – не перша і, дай Боже, остання катастрофа на арсеналах нашої армії. З 2003 року великі пожежі відбувалися на чотирьох військових складах, причому на одному – тричі. “Український репортер” нагадує читачам, що тоді відбувалося, які наслідки і хто покараний.

Артемівськ, 2003 рік

10 жовтня на складах боєприпасів 52-ї механізованої бригади ЗСУ в Артемівську Донецької області спалахнула пожежа. Її причиною стало необережне поводження з газозварювальним апаратом – військові прямо в арсеналі різали металоконструкції для продажу. Полум’я знищило 10 з 17 складів, вибухнуло майже 3 тисячі тонн снарядів. Вони пошкодили 66 багатоповерхівок і 120 приватних осель, 5 шкіл і 3 лікарні. Поранення отримали 2 людини.

Як наслідок, по 8 років ув’язнення отримали двоє військових: начальник служби ракетно-артилерійських озброєнь майор Володимир Бевз і начальник складу №14, де і почалася пожежа, прапорщик Валерій Ботнарь.

Новобогданівка, 2004-2007 роки

Склади у Новобогданівці, що в Запорізькій області, горіли чотири рази.
6 травня 2004 року почалася пожежа на артилерійських складах військової частини А-2985.

Майже 90 тисяч тонн боєприпасів вибухали впродовж кількох днів, радіус ураження досягав 40 км, довелося евакуювати понад 1,5 тисячі людей. 5 людей тоді загинули, 81 було травмовано. 22 родини залишилися без даху над головою, вибухами пошкодило 4 км газопроводу. Сума збитків – 3 млрд 752 млн грн.

Причиною пожежі тоді назвали куріння біля арсеналу. За це звільнили начальника Генштабу ЗСУ Олександра Затинайка і головнокомандувач Сухопутних військ Петра Шуляка.

23 липні 2005 року через спеку загорівся склад на 257-й базі зберігання боєприпасів. Того ж дня вибухи снарядів припинилися. Поранення отримали 5 людей. Причиною пожежі назвали займання від високої температури димової міни.

У 2006 році на арсеналах у Новобогданівці 4 рази виникали пожежі, однак їх швидко гасили. 9 серпня знову пролунав вибух, склад зайнявся, місцеве населення знову довелося евакуювати. Поранення тоді отримали 4 людини.

18 травня 2007 року стався вибух, однак без пожежі, під час планової ліквідації боєприпасів. Як з’ясували, здетонували снаряди, пошкоджені під час попередніх пожеж. Тоді дві людини загинули, одна була поранена. За службову недбалість і необережне поводження з боєприпасами до 6 років ув’язнення засудили колишнього начальника Новобогданівськой військової частини Сергія Лілова і рядового Олега Селіна.

Лозова, 2008 рік

27 серпня 2008 року на території військової частини №0829 зайнявся склад 61-го арсеналу. Там на площі в 500 га зберігалося 95 тисяч тонн снарядів. Наступного дня через пожежу вибухнула газорозподільча станція. Загасити пожежу вдалося через 3 дні, однак боєприпаси рвалися до 11 вересня. Тоді евакуювати довелося всіх жителів у радіусі 3 км. Поранення отримав 1 військовий. Осколки пошкодили місцеву школу і кілька будинків.

Як з’ясувало слідство, займання через спеку виникло на звалищі біля складу. За це в тюрму посадили командира частини Олексія Полякова і його заступника Олександра Заїку. Військову частину розформували.

Грузевиця, 2010 рік

13 березня 2010 року сталася пожежа на території ДП “Укроборонсервіс” у Грузевиці, що на Хмельниччині. Спалахнула вантажівка, на яку складали боєприпаси, щоб перевезти до м. Шостка (Сумщина) для утилізації. Поранення тоді отримала 1 людина. Причиною пожежі назвали детонування боєприпасів.

Кривий Ріг, 2014 рік

20 березня 2014 року у Кривому Розі, що на Дніпропетровщині, спалахнули склади з танками на території 17-ї танкової дивізії ЗСУ. Бронемашини мали повний боєкомплект і були заправлені дизпаливом. Як наслідок, вогонь знищив 2 танки Т-64.

Черкаське, 2015 рік

3 жовтня 2015 року на Новомосковському полігоні, що на Черкащині, під час ремонтних робіт спалахнув двигун танку. Через вогонь вибухнув боєкомплект танку, поранення дістали 3 людини.

Сватове, 2015 рік

29 жовтня 2015 року спалахнули склади з боєприпасами у місті Сватове на Луганщині, де зберігалося майже 3,5 тисячі тонн снарядів. Вони почали детонувати, у місті оголосили евакуацію. Через вибухи снарядів загинули 3 військових і місцева жителька, пошкоджено 59 багатоповерхових і 581 приватний будинок, а також 21 об’єкт соціальної сфери.

Що стало причиною пожежі і вибухів – і досі не зрозуміло. Військова прократура заявила про службове недбальство персоналу, однак комісія Міноборони заперечила, мовляв пожежа почалася через постріл сигнальної ракети з-за меж арсеналу. СБУ кваліфікувала вибухи як “теракт”.

Про те, що зараз відбувається в Балаклії – читайте тут

Балаклія: пожежу ліквідували, йде розмінування, люди повертаються

Ростислав Цуркан

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *