Видатного хірурга Пирогова ребальзамували. Наші вчені впорались без росіян

Тіло видатного українського хірурга Миколи Пирогова знову (уже вдесяте) ребальзамували. Процедуру успішно провели виключно українські спеціалісти – вперше без допомоги російських колег. 19 квітня тіло вченого-медика повернули до саркофагу в Церкві Святого Миколи Чудотворця на території Національного музею-садиби М.І. Пирогова у Вінниці. Про це повідомляють на сайті музею.

Українські вчені працювали з тілом Пирогова впродовж березня-квітня на базі Вінницького медичного університету. 14 березня його занурили у спеціальний розчин. За словами директора музею-садиби Петра Гунька, ребальзамування коштувало 200 тисяч гривень – як музейники і просили у Кабінету Міністрів.

Тоді категоричного проти цього виступила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

“На ці кошти можна придбати, наприклад, – більше сотні упаковок препарату для лікування гострого лейкозу. Часто маємо запит від регіонів на цей препарат. Або інших ліків чи медичних засобів, що могли б допомогти багатьом пацієнтам.

Чи Микола Пирогов захотів би, щоб гроші, які можна використати на лікування живих людей, витрачалися на процедуру ребальзамування, яка вже не допоможе нікому? Чи в Україні у ХХІ столітті бюджетні кошти повинні витрачатись на подібні процедури?”, – писала реформаторка у Фейсбуку і влаштувала голосування, яке засвідчило, що ребальзамувати Пирогова не потрібно.

Попри це в ситуацію навколо тіла видатного земляка втрутилася і влада Вінниці, і особисто прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Гроші на проведення ребальзамації переказали музею імені Пирогова.

“І міська рада, і обласна державна адміністрація обов’язково підтримали б питання виділення необхідного фінансового ресурсу. Знаю, що медична спільнота готова була збирати необхідні кошти. Мені також писали різні люди, що готові до цього долучитись”, – писав тоді у соцмережі Вінницький міський голова Сергій Моргунов. 

Видатного хірурга Пирогова ребальзамували. Українські вчені впорались без росіян

Нагадаємо, що тіло видатного вченого, який увійшов до історії медицини як засновник військово-польової хірургії і перший, хто почав використовувати анестезію при оперативних втручаннях, вперше було набальзамоване після його смерті в 1881 році. Тоді процедура тривала чотири години, провів її лікар з Петербурга Д. І. Виводцев.

Тіло світила хірургії помістили в склеп на території цвинтаря села Шереметки, над яким потім звели церкву. Там воно покоїться і нині.

Перша ребальзамація відбулася через 65 років після смерті Пирогова – в травні 1945 року. Її провела команда професорів з Ленінграда, Києва, Харкова та Вінниці. Операцію повторили українські вчені у 1956 і 1973 роках, а в 1979 і 1988 роках – фахівці з Науково-дослідної лабораторії МОЗ СРСР у Москві.

Пізніше у пироговській садибі обладнали спеціальну лабораторію для догляду за тілом. Останні чотири ребальзамації – в 1994, 2000, 2005 і 2011 роках – проводила спільна команда вчених з Всеросійського інституту лікарських і ароматичних рослин і Вінницького медуніверситету.

Видатного хірурга Пирогова ребальзамували. Українські вчені впорались без росіян

 

 

 

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *