Експерти порівняли ціни на овочі в Україні та Польщі

Олексій ДОРОШЕНКО

Асоціація постачальників торговельних мереж проаналізувала динаміку цін на овочі за січень 2018 року за даними “АПК-Інформ”. За основу взяли результати моніторингу оптових ринків “Столичний” у Києві та “Броніше” у Варшаві.

Підсумок сумний не лише тому, що у сусідній Польщі ціни на продукти нижчі і їхня якість  краща, а й тому, що рівень наших доходів у чотири рази менший за доходи поляків. Різниця в купівельній спроможності між нашими країнами продовжує зростати.

Найбільше за січень на “Столичному” ринку зросли в ціні білокачанна капуста і буряк – на 33%. Морква додала 25%, а картопля з цибулею – на 14%. Тобто тільки за перший місяць 2018 року овочі борщового набору подорожчали від 14% до 33%.

Для порівняння: ті ж овочі в січні минулого року показали наступне зростання, за даними Держстату: картопля – 16%, морква – 9%, капуста та буряк – 8%, а цибуля – 4%.

Таким чином, бачимо, що 2018 року ціни на овочевий кошик зростають стрімкіше, ніж минулого.

Для порівняння даних ми звернулися до пенсіонера, який кожного тижня купує продукти в магазинах і на ринках Києва та завжди записує ціни. Його дані практично збіглися з даними аналітиків “АПК-Інформ”.

Картопля. На 31 січня 2018 року середня ціна на картоплю становила на “Столичному” 4 грн за кілограм. Таким чином, за перший місяць 2018 року цей продукт подорожчав на 50 коп., або 14%.

У Польщі картопля, навпаки, подешевшала на 73 коп., або 19%. На кінець січня її середня ціна становила 3 грн за кілограм. Різниця в ціні між нашими країнами становить уже 33% на користь та в кишеню поляків.

Капуста. На київському ринку білокачанна на кінець першого місяця 2018 року коштувала в середньому 4 грн за кілограм, тобто подорожчала на 1 грн, або 33%. За січень ціна у Варшаві практично не змінилися і становили 3 грн. Тобто різниця між нашими країнами також складає 33%. І знову не на користь українців.

Цибуля. Місяць українська цибуля дорожчала, а польська – дешевшала. На київському та варшавському оптових ринках середня ціна вирівнялась і становила 4 грн за кілограм. Порівняно з кінцем грудня, на ринку “Столичний” цибуля подорожчала на 50 коп., або 14%, а на “Броніше” – подешевшала на 40 коп., або 9%.

Морква. На 31 січня її вартість на київському оптовому ринку становила 5 грн за кілограм. За місяць морква зросла в ціні на 1 грн, або 25%. За січень подорожчала морква і на варшавському ринку майже на 1 грн, або 17%, та коштує 7 грн за кілограм.

Буряк. Подорожчав як в Україні, так і в Польщі й коштує 6 грн за кілограм в обох столицях. На ринку “Столичний” цей продукт подорожчав на 1,5 грн, або 33%, а на “Броніше” – 1,2 грн, або 25%.

Перець солодкий. В Україні ціни практично не змінилися, тоді як у Польщі незначно “просіли” – на 1,1 грн, або 2%. У Києві солодкий перець коштує 75 грн за кілограм, а у Варшаві – 59 грн. Тобто в західного сусіда перець подешевшав на 1,1 грн, або 2%. Цей продукт є доступнішим на 27%  нашим сусідам.

Томат. Цей продукт за місяць подешевшав в обох країнах. На ринку Києва – на 20 грн, або 33%, а Варшави – на 22,5 грн, або 39%. Середня українська ціна – 40 грн, а польська – 36 грн за кілограм. І тут ми переплачуємо 11% порівняно з Польщею.

Печериці. Єдине, що з цього набору знайшлося дешевше в Україні, так це гриби. За місяць середня ціна на ринку “Столичний” не змінилась і становить 35 грн за кілограм. У Польщі вони додали в ціні майже 13 грн, або 31%, і коштують 54 гривні.

Олексій ДОРОШЕНКО, генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж
Фото Олексія ІВАНОВА

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *