Рада розглядає президентський законопроект про створення Антикорупційного суду. 1927 правок

Верховна Рада почала розглядати в другому читані проект Закону “Про Вищий антикорупційний суд” №7440, внесений Президентом України Петром Порошенком. Нагадаємо, президентський законопроект, який  розкритикували і Міжнародний валютний фонд, і Світовий банк, 1 березня підтримали 282 народні депутати, а 21 травня комітет Верховної Ради з питань правової політики затвердив його для передачі до розгляду в другому читанні.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій на початку розгляду документу відзначив, що сам законопроект невеликий – на 19 сторінок, але має чимало правок – аж 1927. Тому необхідно передбачити для роботи над законопроектом два або три дні, щоб усі автори правок мали можливість висловити свою позицію, аби був запас часу для прийняття рішення.

Сьогодні народні депутати зупинилися на 236-й правці – з неї завтра, 24 травня, продовжать свою роботу.

Спікер відзначив, що зі спеціалістами Венеційської комісії змогли узгодити 13 з 14 рекомендацій. Фактично всі неузгоджені правки стосуються повноважень громадської ради міжнародних експертів.

Нагадаємо, у МВФ і Світового банку є серйозні зауваження до проголосованого законопроекту. В обох інституціях заявили, що низка його положень не відповідають зобов’язанням України за програмою співпраці з МВФ і суперечать рекомендаціям Венеціанської комісії Ради Європи.

МВФ і Світовий банк, погрожуючи згорнути співпрацю з Україною, вимагають:

  • роль громадської ради міжнародних експертів має бути вирішальною, а не просто дорадчою, як у президентському законопроекті;
  • негативне рішення громадської ради щодо кандидатів має бути обов’язковим для Вищої кваліфікаційної комісії суддів;
  • до складу громадської ради мають включити представників міжнародних організацій і донорів;
  • потрібно знизити загальні вимоги до кандидатів на посади суддів Антикорупційного суду. Сьогодні вони нереалістичні, зокрема всі кандидати повинні мати “значний досвід професійної діяльності у сфері права з питань протидії корупції у міжнародних організаціях або міжнародних судових органах”;
  • прибрати норму, що Вища кваліфікаційна комісія суддів на власний розсуд, без чітких критеріїв вирішуватиме, чи достатньо кандидати мають досвіду;
  • чітко прописати в документі кількість суддів Антикорупційного суду, щоб не затягувався процес початку роботи суду. Адже в тексті йдеться, що суд запрацює після обрання двох третин суддів;
  • юрисдикція Антикорупційного суду має відповідати юрисдикції НАБУ та САП. Сьогодні з підсудності суду виведені злочини топ-посадовців, пов’язані з відмиванням грошей, поданням недостовірної інформації в е-деклараціях і ухваленням документів, що незаконно зменшують доходи держбюджету.
  • Антикорупційний суд не повинен розглядати кримінальні злочини, скоєні високопосадовцями. Бо тоді Антикорупційний суд засиплять справами про вбивства і наркотики, замість того, щоб судити корупціонерів на державних посадах.
Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *