Україна забороняє російське вугілля. Документ уже на столі у Гройсмана

Міністр енергетики і вугільної промисловості України Ігор Насалик передав Кабінету міністрів проект рішення про заборону ввезення енергетичного вугілля з Росії.

Виняток зробили лише для палива коксової групи, яке використовується у промисловості. Головний енергетик країни побоюється, що під виглядом російського нам продаватимуть вугілля з самопроголошених республік на Донбасі.

З аналогічною ініціативою тиждень тому виступив Президент України Петро Порошенко. Він хоче винести на засідання РНБО питання про конфіскацію вугілля з непідконтрольних Києву територій. Щоправда, за яким критерієм його відрізнятимуть від російського, не зовсім зрозуміло. Тепер, якщо Кабмін підтримає пропозицію профільного міністра, все вугілля зі сходу – Росії та ОРДЛО – буде поза законом.

Експерти упевнені, що таким чином лобісти Рината Ахметова через Адміністрацію Президента і Кабмін тиснуть на ватажків терористів, аби ті повернули українським олігархам (у першу чергу Ахметову) націоналізовані підприємства й активи. Їх повернення – умова №1 для припинення торговельної блокади “республіканців”.

Рання весна дала змогу відключити опалення на 2 тижні раніше запланованого – з 1 квітня. Утім арктичний циклон, який приніс різке похолодання і сніг, зіграв з властями злий жарт. За останні 2 дні температура по всій країні опустилася до 0-5°, а на сході країни випав сніг. Потепління метеорологи обіцяють не раніше суботи.

Незважаючи на різке похолодання, повернути тепло в домівки погодились лише на Львівщині і Тернопільщині. У більшості регіонів відправили школярів на вимушені канікули й обігрівають лікарні. Владі просто немає чим обігрівати будинки. За даними Міненерго, запаси вугілля з 11 по 18 квітня скоротилися на 7% до 366 тис. тонн. Під час холодів Україна щодоби споживає 100 тисяч тонн антрацитового вугілля, тобто нинішніх запасів вистачить лише на 4 дні.

Через дефіцит вугілля в Україні одна за одною зупиняються ТЕС, які працюють на антрациті. Вчора припинила роботу Слов’янська теплоелектростанція у Миколаївці на Донеччині (компанія “Донбасенерго“). Таким чином, 5 із 6 вугільних ТЕС України вже зупинилися з метою економії антрацитового вугілля.

До початку наступного опалювального сезону Київ планує закупити вугілля в ПАР і США, однак коштує воно на 20-30% дорожче, ніж аналогічне з Донбасу. Міністр Насалик повідомив, що тривають переговори з США, остаточно планують домовитися у квітні. Україна може імпортувати зі Штатів 2,5-3 мільйони тонн антрациту за річної потреби 9,5 мільйона тонн.

Міненерговугілля планує збільшити видобуток вугілля за рахунок модернізації і технічного переоснащення шахт із 5,8 млн тонн до 8,7 млн тонн на рік. На це уже в цьому році в бюджет заклали 800 мільйонів гривень, ще 1 млрд грн кредитних коштів передбачено під державні гарантії. Водночас частину енергоблоків українських ТЕС реконструюють під споживання вугілля газових марок, яке видобувають на підконтрольних нашій державі територіях.

Rost

Журналіст “Українського репортера”