Жертви “Новачка”. Колишнього шпигуна Сергія Скрипаля виписали з лікарні

Колишнього полковника Головного управління розвідки РФ Сергія Скрипаля, який шпигував на користь Великої Британії, і на початку березня був отруєний в британському Солсбері, виписали з лікарні.

Медики відмовляються розповідати про його стан здоров’я, посилаючись на лікарську таємницю. Лише зауважили, що після тяжкого отруєння нервово-паралітичною речовиною необхідно стабілізувати пацієнтів і підтримувати в них життя, поки їхні тіла не зможуть виробляти більше ферментів замість тих, які зазнали впливу отрути. Раніше медики оцінювали стан 66-річного шпигуна як критичний, він понад місяць провів без свідомості.

Його 33-річна донька Юлія Скрипаль, отруєна разом із батьком, прийшла до тями 30 березня і залишила лікарню 9 квітня.

Британські ЗМІ повідомляють, що поліція продовжує допитувати Сергія Скрипаля. Його розпитують про поїздки в Лондон і за кордон, а також щомісячні зустрічі в ресторані з куратором з MI6. Найбільше слідчих цікавлять його контакти з представниками естонських і чеських спецслужб, про які стало відомо лише нещодавно.

Зухвалий замах на Скрипалів з застосуванням хімічної зброї на території Великої Британії призвів до справжньої “дипломатичної війни” між Лондоном і Москвою. На бік Сполученого Королівства стали його союзники. На знак солідарності з британцями США, Канада, країни Європейського Союзу й Україна оголосили про масову висилку російських дипломатів. Країни світу повернули до держави-агресора понад півтори сотні її дипломатів. Росія відповіла симетрично.

Як отруїли Скрипалів

Нагадаємо, 4 березня у британському містечку Солсбері, в графстві Вілтшир, шпиталізували колишнього розвідника Сергія Скрипаля і його дочку Юлію. Медики одразу припустили, що росіян отруїли токсичними речовинами. Спочатку вважали, що проти колишнього шпигуна застосували потужний опіоїдний анальгетик фентаніл. Пізніше визначили, що це нервово-паралітична речовина “Новачок”, винайдена в СРСР.

Спочатку поліція вважала, що пару отруїли під час відвідування торгового центру “The Maltings” у Солсбері, куди екс-полковник ГРУ з донькою прийшли за покупками. Після шопінгу пара почала поводитися дивно, їхній стан різко погіршився, їм стало зле, і вони присіли на лавочку. Люди припустили, що вони перебувають під дією якихось препаратів, однак на наркоманів не схожі, тож викликали поліцію і медиків. Ті знайшли Скрипаля з донькою вже непритомними.

Після перших аналізів на місце події негайно виїхали співробітники спецслужб і хімзахисту. У торговельних залах провели дезактивацію від радіоактивних речовин, таку ж процедуру провели в будинку колишнього офіцера і в лікарні, куди доставили постраждалих. Пізніше стало відомо, що в лікарню з отруєнням потрапили і двоє поліцейських, які брали участь у слідчих діях.

Поліція провела ексгумацію тіл дружини і сина Скрипаля, які померли за останні два роки за різних обставин. Зрештою, повідомили, що отруйну речовину начебто знайшли в ресторані, де обідали Скрипалі. Потім з’явилася інформація, що Скрипалів могли отруїти  у них вдома. Де саме отруїли росіян не відомо й досі.

Хто такий Сергій Скрипаль

Сергій Скрипаль все життя служив у ГРУ Генштабу Збройних сил РФ, а наприкінці 1999 року вийшов у відставку у званні полковника. До 2003 року працював в управлінні справами Міністерства закордонних справ Росії, викладав у Військово-дипломатичній академії Міноборони, паралельно займався бізнесом.

Взимку 2004 року Скрипаля арештувала ФСБ, його звинуватили у державній зраді і роботі на британську розвідку. За даними слідства, Мі6 завербувала його в 1995 році під час служби на російську армію. Начебто Скрипаль “зливав” англійцям дані, які становлять державну таємницю, зокрема щодо співробітників і агентів ГРУ, які діяли в країнах Європи, повідомляв про військові частини російської армії, їхні оперативні та стратегічні завдання. За це отримав від британської корони понад $100 тисяч.

Скрипаль повністю визнав свою провину і погодився співпрацювати з органами державної безпеки. У 2006 році його засудили до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму, позбавили всіх звань і нагород.

У 2010 році Скрипаля помилував тодішній президент Росії Дмитро Медведєв. Помилування супроводжувалось обміном: Скрипаля і ще росіян, які шпигували на користь США та Великої Британії, обміняли на десять громадян Росії і Перу, затриманих у США за підозрою в шпигунстві. Після звільнення Сергій Скрипаль отримав політичний притулок у Великій Британії.

Що таке “Новачок”

На думку слідчих, проти росіян застосували нервово-паралітичну речовину «Новачок», винайдену в СРСР.  Про «Новачка» вперше розповів один з його творців Віл Мірзаянов, який у 1990-х емігрував до США. «Новачок» у кілька разів сильніший за VX і зарин, а виготовити його можна на будь-якому заводі з виробництва добрив і пестицидів. «Новачок» пригнічує дихання і уповільнює серцебиття. Речовина може використовуватися як газ, так і в рідкій формі.

До випадку в Солсбері про отруєння «Новачком» повідомлялося лише один раз. У 1995 році в Москві його використали для вбивства банкіра Івана Ківеліді та його секретарки Зари Ісмаїлової. Винним у вбивстві визнали колишнього бізнес-партнера Ківеліді Володимира Хуцішвілі, у 2007 році його засудили до 9 років тюрми. ЗМІ повідомляли, що “Новачка” придбали у співробітника НДІ, де його розробили.

Це отруєння стало підставою для погіршення відносин Росії і країн Заходу. Великобританія, США та інші країни вислали в цілому 150 російських дипломатів; Росія відповіла симетрично.

Фото REUTERS

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *