Вперше за 3,5 роки нафта Brent “пробила” $80 за барель. Українців очікує подорожчання бензину і харчів

17 травня на товарній біржі ICE у Лондоні нафта Brent досягла 80 доларів за барель. Востаннє таких цінових відміток північноморська суміш нафти сягала в листопаді 2015 року. Слідом дорожчає і американський сорт нафти WTI – $72 за барель.

Вартість Brent використовується для визначення ціни російських сортів нафти, зокрема Urals, яка переробляються на українських, білоруських і литовських НПЗ.

Аналітики пояснюють, що загалом на ринку не спостерігається дефіциту “чорного золота”, а на ціни тисне політичний фактор. Насамперед рішення США вийти з Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми, про що Дональд Трамп оголосив 8 травня.

Це означає, що впродовж 180 днів Штати знову введуть санкції проти Ірану, а компаніям, які беруть участь в експорті іранської нафти, загрожує відлучення від американської банківської системи. У бізнесменів не буде іншого виходу, як припинити торгівлю з Іраном, а Ісламській республіці, яка зараз експортує до 2 млн барелів нафти щодня, доведеться скоротити поставки.

Це не влаштовує всіх, крім США. Зараз більше половини іранської нафти надходить до КНР та Індії, ще майже чверть – до ЄС. Китай, який почав з США нову торговельну війну, цілком може проігнорувати американські санкції. Зробити це можуть і європейці, які не поділяють негативного ставлення Вашингтона до Тегерана. У Брюсселі все частіше і гучніше лунають заклики продовжувати економічне співробітництво з Іраном, а в розрахунках за поставки нафти перейти з долара на євро.

Крім Ірану, серед факторів подорожчання нафти економісти називають нестабільність в Лівії, війну в Ємені, економічну кризу у Венесуелі, яка виливається в скорочення експорту нафти, і очікувану угоду ОПЕК і Росії про зниження видобутку. Формалізувати її мають на самміті ОПЕК, який відбудеться у Відні 22-23 червня. Наразі 27 країн-експортерів нафти домовились обмежити загальний видобуток на 1,8 млн барелів на день до кінця 2018 року. Експерти вважають, що якщо ціни на нафту триматимуться на нинішньому високому рівні, учасники ринку можуть зірвати угоду.

До цього їх підштовхують і Сполучені Штати, які активно розвивають видобуток власної сланцевої нафти, щодоби поставляючи на ринок 10,6 млн барелів. США активно грають на зниження ціни нафти, вони перенасичують ринок сировиною і одна за одну запускають нові бурові установки, яких уже понад 840.

За таких умов Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) США підвищив свій прогноз ціни на нафту в 2018-2019 роках до $75-80 за барель. Аналітики Merrill Lynch у прогнозі, опублікованому на початку травня, припустили, що барель нафти в 2-му кварталі 2019 року коштуватиме $90.

Україна, яка не може похвалитися запасами “чорного золота”, не стоїть осторонь світових тенденцій. Ціни на пальне на вітчизняних АЗС є чітким індикатором біржових котирувань нафти і курсу української гривні.

Якщо на початку січня 2018 року бензин А-95 в середньому по країні коштував 28,43 грн/л, то станом на 17 травня – 29,23 грн/л, тобто подорожчав на 80 копійок. Дизельне паливо на початку року коштувало 26,21 грн/л, зараз – 27,03 грн/л, плюс ті самі 80 копійок (дані Консалтингової групи А-95).

Якщо ж взяти Київщину, то 20 квітня найпопулярніший бензин марки А-95 коштував 28,85 грн за літр, дизельне паливо – 26,70 грн за літр. Сьогодні, 17 травня, літр А-95 коштує 29,82 грн, літр дизельного палива – 27,47 грн. Тобто лише за місяць паливо в столичному регіоні подорожчало майже на одну гривню (дані vseazs.com).

Аналітики попереджають, що якщо тенденція зростання світових цін буде збережена, оператори АЗС вже найближчим часом піднімуть вартість бензинів і дизпалива у межах 1 гривні за літр.

Фото Reuters

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *