“Це що, Будапешт підтримує сепаратизм?” Відносини з Угорщиною продовжують загострюватись

Міністерство закордонних справ України направило Будапешту ноту протесту у зв’язку із запланованою акцією “Самовизначення для Закарпаття”, яку угорці готують для привернення уваги до проблеми обмеження прав нацменшин в Україні навчатися рідною мовою через прийнятий нещодавно закон “Про освіту”. Про це повідомив у Твіттері міністра закордонних справ України Павло Клімкін.

Раніше міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Будапешт ініціює перегляд Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом. На думку угорської сторони, Закон України “Про освіту” порушує принципи Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Ще раніше Угорщина пригрозила, що через інституції ЄС блокуватиме всі подальші кроки України, спрямовані на подальше зближення з Європейським Союзом.

На сайті МЗС Угорщини наводяться слова очільника відомства про те, що Петро Порошенко заявляв про прагнення України бути ближчою до Європи, але рішення про підписання закону є “далеким від Європи, адже був зроблений величезний крок у зворотному напрямку”, позбавивши національні меншини права навчатися рідною мовою.

“Зовнішньополітичне відомство Угорщини погрожує, що Україна “може забути про всі свої прагнення і цілі”. На сайті наводиться пряма цитата міністра: “Угорщина буде блокувати в міжнародних організаціях, у першу чергу в Євросоюзі, будь-які ініціативи, вигідні Україні”.

“Ми гарантуємо, що все це буде болісним для України в майбутньому”, – заявив міністр. І додав, що тепер, після набуття чинності Угоди про асоціацію і надання безвізового режиму для громадян України, офіційний Київ плекає надію на подальші кроки в бік європейської інтеграції.  “Це те, про що вони (Україна. – Ред.) можуть забути”, – попередив Петер Сіярто.

Нагадаємо, 25 вересня Президент України Петро Порошенко підписав закон № 2145-VІІІ “Про освіту”, прийнятий Верховною Радою України 5 вересня. Основні нововведення стосуються мовного питання. Зокрема, викладання російської мови заборонено з п’ятого класу, а в 2020 році російську зі школи виженуть зовсім. Під заборону потрапили всі іноземні мови, крім татарської та караїмської, які назвали у документі мовами “корінних народів України”. Для англійської і мов Євросоюзу зроблені деякі послаблення –  мовами Старого Світу можна викладати у школах один або кілька предметів.

“Закон підвищує роль державної української мови в освітньому процесі. Закон забезпечує рівні можливості для всіх, бо гарантує кожному випускнику високий рівень володіння мовою, необхідний для успішної кар’єри в Україні. В той же час голова держави підкреслив важливість неухильного дотримання при здобутті освіти гуманітарних прав національних меншин, які проживають на території України”, – повідомляє прес-служба Порошенка.

“Україна демонструвала й надалі демонструватиме таке ставлення до прав національних меншин, яке відповідає нашим міжнародним зобов’язанням, перебуває в гармонії з європейськими стандартами і є взірцем для сусідніх країн”, – наголосив Петро Порошенко.

Незважаючи на оптимістичну заяву Петра Порошенка, новий закон критикують Угорщина та Румунія. Наші сусіди наголошують, що він нібито звужує використання в українських навчальних закладах мов національних меншин.

Водночас українські можновладці заявляють, що просто повертають в школи українську мову. Мета – щоб кожна дитина, яка закінчила середню школу, вільно володіла українською мовою.

Міністерство закордонних справ України направило закон “Про освіту” на експертизу у Венеціанську комісію.

На цю тему читайте також ТУТ

Закон «Про освіту». Захисникам нацменшин варто прикусити язики

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *