США та Україна підвищили облікову ставку. Чи зупиниться зростання курсу долара?

Федеральна резервна система – американський аналог Центробанку – підвищила облікову ставку (ставку рефінансування) на 25 пунктів – з 1-1,25% до 1,25-1,5% річних. Таке рішення регулятор ухвалив на тлі рекордно низького безробіття і в цілому поліпшення економічної ситуації в США.

Нагадаємо, що облікова ставка – це той відсоток, за яким Центробанк надає гроші комерційним банкам, а ті, в свою чергу, дають позики бізнесу і споживачам. Від розміру ставки рефінансування напряму залежать відсотки, за якими банки дають кредити населенню – від мобільних телефонів до іпотеки.

Нинішнє рішення ФРС про підвищення ставки – вже третє з початку 2017 року. У 2007-2008 роках через необхідність стимулювати економічне зростання ФРС поступово знижувала ставку. У грудні 2008 року вона досягла мінімуму в 0-0,25%.

На 2018 рік експерти прогнозують, що ставку підвищать до 2,25%. Економічна ситуація в США це дозволяє, адже зростання ВВП у 2018 році очікується на рівні 2,5%. При цьому рівень безробіття знизиться до 3,9% з нинішнього рівня в 4,1%. Рівень безробіття в США зараз є найнижчим за останні 16 років.

Європейський центральний банк (ЄЦБ) не став змінювати ключову ставку і зберіг її на нинішньому нульовому рівні.

З приводу облікової ставки засідав сьогодні і Національний банк України. Він ухвалив рішення підвищити її до з 13,5% до 14,5% річних. Це робиться насамперед для приборкання інфляції, яка виходить з-під контролю (13,6% в річному еквіваленті за підсумками листопада).

На курс долара це вплинути не повинно ( офіційний курс НБУ на 14 грудня – 27,27 грн/долар), на відміну від нової інформації про виділення нового траншу МВФ.

Терміни його отримання знову посунули, і, за словами в.о. голови НБУ Якова Смолія, гроші ми отримаємо лише в другому кварталі 2018 року. Це може призвести до дефіциту валюти у період закупівлі газу для проходження опалювального періоду і підштовхнути курс долара вгору. Загалом у 2018 році ми можемо отримати від МВФ два транші у розмірі 3,5 млрд доларів.

Експерти певні, що вниз піде і курс російського рубля, адже на нещодавньому засіданні ради директорів Центробанку РФ домовилися про зниження ставок. Це може призвести до виходу іноземних інвесторів з російських активів через падіння їхньої прибутковості. Як наслідок – сповзання курсу рубля відносно основних світових валют.

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

17 − sixteen =