Що принесе Україні зустріч Волкера і Суркова

21 серпня у Мінську відбулася перша зустріч помічника президента РФ Владислава Суркова і спеціального представника США по Україні Курта Волкера. Вона була підготовчою і ознайомчою: сторони обмінялися думками щодо мінського процесу врегулювання конфлікту на Донбасі і обговорили спільне прагнення до прогресу.

За результатами переговорів Сурков заявив, що поточна ситуація на південному сході України не може влаштовувати ані сторони конфлікту, ані зовнішні сили, що сприяють замиренню. Прихильність до Мінських угод під сумнів не ставилася. Сторони планують зосередитися на обговоренні покрокового плану виконання цих угод.

Україна наполягає, щоб терористи повернули власникам їхні підприємства на окупованій частині Донбасу, Росія – вивела війська і передала українській стороні контроль над кордоном. Водночас Москва наполягає, щоб спочатку Київ виконав свою частину мінських домовленостей, які мають передувати процесу “українізації” Донбасу. Насамперед Верховна Рада має узгодити конституційну реформу, яка гарантує широку автономію нинішнім територіям так званих ДНР і ЛНР. Крім того, українська влада має оголосити амністію для всіх учасників донбаського конфлікту. Ще одне невирішене питання – як проводити місцеві вибори в ОРДЛО.

Нагадаємо, Мінські угоди, узгоджені в 2015 році, залишаються єдиною основою для ведення переговорів щодо врегулювання конфлікту на сході України. До мінського процесу входять Росія, Україна, ОБСЄ (як представник Євросоюзу) і самопроголошені ДНР і ЛНР. США досі не були учасниками мінського процесу.

Раніше Сурков вів переговори з Вікторією Нуланд, помічником держсекретаря з питань Європи й Азії, яка представляла попередню американську адміністрацію на чолі з Бараком Обамою.

Волкера призначили спецпредставником держсекретаря США по Україні 7 липня після тривалої паузи в російсько-американських переговорах щодо України. Вже 9 липня новоспечений дипломат побував в Україні, а 21 липня з делегацією Держдепу поїхав на Донбас знайомитися зі станом справ.

Курт Волкер віддає перевагу трансатлантичному формату переговорів щодо Донбасу, наголошуючи, що для припинення війни в 2018 році залишається невелике вікно можливостей, враховуючи наближення президентських виборів у Росії в березні наступного року. Також дипломат підтримує ідею поставок Україні зброї зі США, насамперед протитанкових комплексів.

Волкер демонструє  офіційному Києву повну підтримку. Після зустрічі з помічником президента РФ у Мінську спецпредставник США планував повернутися в Україну, щоб відсвяткувати День Незалежності України разом з міністром оборони США Джеймсом Меттісом.

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

one × 1 =