Відпустка – одразу в двох країнах

Таку назву має туристичний маршрут для українців, який проляже шляхами Туреччини та Грузії: вирушаєте до Стамбула, а повертаєтеся з Батумі.

Особливо він зацікавить тих любителів мандрувати, які не хочуть розлучатися зі своїм «залізним конем» – автомобілем чи мотоциклом. А зробить шлях до відпочинку коротшим і приємнішим – через море – судноплавна компанія «Укрферрі», яка приєдналася до маршруту і стала перевізником. Її комфортні пороми доправлять туристів до цих привабливих місць і повернуть додому.

Завдяки тому, що у стамбульському порту Хайдарпаша відкрився митно-прикордонний термінал, українцям тепер ще простіше перетинати турецький кордон. А любителям авто- і мототуризму стало особливо зручно: адже, скориставшись для перевезення своїх «залізних коней» поромом, за кілька днів вони зможуть відвідати не лише цікаві місця іншої, «непляжної», Туреччини, але й продовжити подорож Грузією. Від прикордонного Трабзона до мальовничого Батумі – для вправного водія лише пара годин.

Першими дослідниками цього маршруту стала група українських журналістів, які протягом шести днів проїхали від Стамбула до Батумі східним Чорноморським узбережжям Туреччини понад дві тисячі кілометрів, щоб на власні очі ознайомитися з природними та історичними пам’ятками цієї гостинної країни.

Погодьтеся, при згадці про Туреччину чи не перше, що спадає на думку, – це комфортні готелі біля моря та «все включено». А що говорять вам назви таких міст, як Синоп, Самсун, Амасра, Кастамону, Амасія, Орду, Тереболу, Різе? Пляжному туристові майже нічого.

Але причорноморська «неглянцева» Туреччина вражає іншим – своїми історичними та культурними надбаннями.

У різні періоди становлення цієї легендарної землі, починаючи з Х11 століття до н. е., в регіоні панували Хетське царство, Лідійське царство, Мідія, держава Ахеменідів, Велика Вірменія, Мала Вірменія, Кілікія, Західна Вірменія, держава Олександра Македонського, держава Селевкідів, Понтійське царство, Пергам, Стародавній Рим, Візантія, Конійський султанат, Османська імперія…

Ці державні утворення народжувалися, розвивалися і гинули під натиском нових завойовників, залишаючи по собі пам’ятки і зразки давніх цивілізацій, культури і побуту.

На цьому узбережжі народилися й жили філософ Діоген Синопський, батько географії Страбон Амасійський, Османські султани, тут воювали амазонки, зводилися зразки чудової архітектури й виростали портові споруди, створювалися кулінарні шедеври, народжувалися міфи й легенди, що увійшли до культурної скарбниці людства.

І щось було трохи дивовижне в тому, що багатьма легендарними стежками Самсуна, Синопа, Амасії, Орду, Трабзона можна було пройти, доторкнувшись у прямому сенсі слова до унікальних історичних шедеврів, неповторних національних творінь.

– Нам трохи шкода, – ділилися думками під час зустрічі з журналістами директор Східночорноморського туристичного об’єднання «Турсаб» Суат Гюркок і представник Міністерства культури і туризму Туреччини Алі Айвазоглу, – що наш регіон з такою великою кількістю пам’яток і унікальних місць ще порівняно мало знають українські туристи. Переважають у цих стародавніх причорноморських містах – Кастамону, Синоп, Самсун, Орду, Гіресун, Трабзон – наші, «домашні» туристи. Вони приїжджають, щоб краще ознайомитися з історією своєї країни.

Та зростає популярність цього краю і серед іноземців, відзначили наші співрозмовники.

Зарубіжних гостей приваблюють багате історичне минуле, особливості національної культури й побуту, унікальні народні ремесла, до того ж не останню роль у цій привабливості відіграють відмінні дороги, комфортні готелі, прекрасна кухня та гостинність місцевих жителів. Є великі перспективи також у розвитку медичного та паломницького туризму.

Проте туризм – лише один аспект майбутнього цього регіону, на який Туреччина покладає великі надії. Більшою мірою господарі прагнуть налагодити ділові взаємини за межами країни, знайти серйозних партнерів.

Директор агентства з розвитку регіону Мехмет Акіф Ерат підкреслив, що, скажімо, місто Трабзон та прилеглі його території можуть становити великий інтерес для розвитку економічного співробітництва між Україною і Туреччиною.

У цьому причорноморському районі збирають найбільші врожаї фундука, ківі, цитрусових, які можуть поповнити український ринок. Тим більше, що сусіднє місто Самсун у період збору врожаю з місцевих фруктових плантацій із жовтня по січень має регулярне морське сполучення з українським портом Чорноморськ.

А ще не полишають турецькі бізнесмени надій на створення взаємовигідних спільних підприємств. Тож є на що подивитися і з ким працювати.

– Регулярні рейси поромів СК «Укрферрі» на лінії Чорноморськ – Батумі створюють відмінні можливості для авто- і мототуристів з України, – підтвердила нам під час зустрічі в Батумі керівник відділу Департаменту туризму і курортів уряду Аджарії Ніно Хахубіа. – Батумі знаходиться на відстані лише 18 кілометрів від грузино-турецького кордону і 200 – від міста Трабзона.

Наш проект «Один weekend – дві країни» дозволяє за порівняно короткий час здійснити дивовижну подорож цим чорноморським регіоном, який протягом тисячоліть перебував у центрі різних історичних подій, що справили величезний вплив зокрема й на Україну.

Отже, бажаєте за одну відпустку відвідати дві морські країни? Та ще й побачити раніше невідомі місця? Та ще й на своєму транспорті? Тоді вам сюди!

Зоя ШАРИКОВА

Фото на головній сторінці: Краєвиди міста Амасра, яке турки вважають “раєм земним”, дуже нагадують кримські пейзажі

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *