На саміті Східного партнерства прийняли підсумкову декларацію. Наслідки для України

24 листопада в Брюсселі відбувся саміт Східного партнерства, на якому керівники Європейського союзу та представники шести країн-учасниць програми – Вірменії, Азербайджану, Грузії, Молдови, України та Білорусі – обговорювали міжнародну співпрацю та кроки до зближення. За його підсумками учасники прийняли підсумкову декларацію.

У ній зокрема йдеться про те, що Євросоюз надаватиме фінансову підтримку східним партнерам лише за умови здійснення ними конкретних реформ.

“Підхід ЄС “більше за більше” і надалі працюватиме на користь тих партнерів, які найбільше впроваджують реформи. Зовнішній інвестиційний план надає нові можливості для фінансування, зокрема, через створення Європейського фонду сталого розвитку, покликаного ефективно мобілізувати значні обсяги інвестування”, – йдеться у документі.

Саміт "Східне партнерство"

Міститься згадка про європейські прагнення та європейський вибір партнерів зі Сходу.

“Учасники Саміту визнають європейські прагнення та європейський вибір цих партнерів, як зазначено в Угодах про асоціацію. Учасники Саміту схвально оцінюють повне набуття чинності Угодами про асоціацію з Грузією, Молдовою та найостаннішою – з Україною. Угоди передбачають прискорення політичної асоціації та економічної інтеграції з Європейським Союзом. Настав час залучити асоційованих партнерів до спільного діалогу щодо прогресу, можливостей та викликів стосовно реформ, пов’язаних з асоціацією – як про це просять партнери – для сприяння повній імплементації Угод про асоціацію та глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі”, – йдеться у декларації.

Водночас у схваленій підсумковій декларації саміту “Східного партнерства” міститься натяк на можливу присутність миротворців на Донбасі.

“Учасники саміту глибоко стурбовані триваючими порушеннями принципів міжнародного права в багатьох частинах регіону. Учасники Саміту закликають до відновлення зусиль зі сприяння мирному врегулюванню невирішених конфліктів у регіоні на основі принципів і норм міжнародного права.

Учасники Саміту вітають залучення та посилену роль ЄС у вирішенні конфліктів та його зусилля з відновлення довіри в рамках або на підтримку узгоджених форматів переговорів та процесів, у тому числі через безпосередню присутність ЄС (у конфліктних регіонах) у разі потреби”, – йдеться у документі.

Водночас ЄС закликає Україну в найкоротші терміни укласти Угоду про спільний авіаційний простір ЄС з Україною.

“Враховуючи позитивний вплив угод про спільний авіаційний простір з Грузією та Республікою Молдова, учасники саміту ще раз підтвердили важливість якнайшвидшого укладення Угоди про спільний авіаційний простір (так звана угода про “Відкрите небо“) з Україною”, – закликає документ.

Саміт "Східне партнерство"

Водночас ЄС вітає активну участь держав-партнерів у створенні Європейського енергетичного союзу.

“Учасники саміту зобов’язуються посилювати енергетичну безпеку шляхом об’єднання мереж та сталого використання енергоресурсів, включаючи посилену енергоефективність та використання відновлюваної енергії, зниження залежності та посилення стійкості”, – йдеться у декларації.

ЄС поки що задоволений функціонуванням безвізових режимів з Молдовою, Грузією та Україною. Водночас “Східних партнерів” і зокерма Україну, закликають поважати права національних меншин. Цей пункт включили у декларацію на вимогу Угорщини, яка дуже незадоволена окремими положеннями нового закону України “Про освіту“, де звужується можливості для національних меншин навчатися рідними мовами.

“Учасники з нетерпінням очікують посилення взаємодії з усіма партнерами у модернізації освітніх систем, а також підвищення їх якості та конкурентоспроможності, одночасно забезпечуючи повагу до прав осіб, що належать до національних меншин на рівні, існуючому на даний момент, як це визначено в конвенціях ООН та Ради Європи та відповідних протоколах; недискримінацію осіб, що належать до меншин, та повагу до різноманіття та повне врахування експертизи органів Ради Європи при реформуванні цих систем”.

Саміт "Східне партнерство"

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *