Гройсман наказав розібратися зі здорожчанням автогазу. Ціни в Україні вже вищі, ніж у Європі

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив профільним міністерствам, Антимонопольному комітету, Державній фіскальній службі та правоохоронцям розібратися зі стрімким підвищенням цін на автомобільний (скраплений) газ. Про це голава уряду сказав під час міжвідомчої наради в Кабінеті Міністрів.

“Я хочу, аби служби, від кого це залежить, навели порядок на ринку автомобільного газу. Різке підвищення ціни на скраплений газ має всі ознаки змови. Ринок лихоманить. Це диверсія проти України. Ми маємо захистити внутрішнього споживача – рядових громадян”, – сказав Гройсман.

Коливання ціни почалися не вчора, і про можливе ускладнення ситуації повідомляли ще навесні.

Прем’єру доповіли, що в Україні швидко зростає споживання газу. За інформацією Державної фіскальної служби, за 8 місяців поточного року обсяг імпортованого газу збільшився на 70 тисяч тонн порівняно з аналогічним періодом минулого року, і перевищив 600 тисяч тонн. Попри стрімке зростання ринку, бракує інфраструктури для створення запасів палива.

Водночас цього року значно скоротилася кількість трейдерів, що постачають скраплений газ з Російської Федерації – основного постачальника цього виду палива. Також стали на планові ремонти заводи в Білорусі. Все це в сукупності й призвело до різкого стрибка цін на автомобільний газ.

“Це є наслідок монополії. Наразі я вимагаю від АМКУ більш рішучих дій, а ще прошу всю інформацію: скільки було трейдерів, хто сьогодні працює на ринку, якими є джерела постачання палива – і цю статистику я покладу на стіл Президенту України. А зараз маємо досягнути чіткої домовленості з учасниками – вони мають вжити заходів щодо мінімізації ціни найближчими тижнями. Якщо потрібні рішення уряду – будь ласка. Але так, як є, відбуватися не може”, – заявив Гройсман.

Прем’єр-міністр доручив визначити винних у виникненні ситуації, вжити заходів для подолання монополізації та забезпечити диверсифікацію поставок палива.

“На 15 вересня маємо отримати іншу цінову картинку на ринку скрапленого газу. Я пропоную міністру енергетики та вугільної промисловості Ігорю Насалику скликати міжвідомчу комісію по паливу і напрацювати всі рішення з цього приводу. Віце-прем’єр-міністра Володимира Кістіона – порти, залізниця, митниця – прошу опрацювати максимально швидке проходження всіх процедур, включаючи перевалку та транспортування палива. І окремо – ДФС та поліція – проаналізувати прискіпливо всіх учасників ринку, особливо недобросовісних трейдерів “, – дав завдання голова уряду.

За останній місяць ціни на скраплений газ на автозаправках ростуть рекордними темпами. У серпні автомобільний газ подорожчав майже на 40%, його середня ціна по Україні наближається до 16 гривень за літр. Це вже більше, ніж у Польщі (0,41 євро/л) чи Словаччині (0,43 євро/л). У країнах Балтії літр скрапленого газу коштує майже 0,50 євро/л.

Нагадаємо, на початку червня СБУ повідомляла, що викрила більшість імпортерів паливно-мастильних матеріалів і скрапленого газу в масштабних фінансових махінаціях. За даними правоохоронців, комерсанти, які ввозять сировину з РФ і Білорусі, використовують для здійснення поставок підконтрольні офшорні структури. Шляхом підміни документації ділки змінюють ціну та якість товару, що дає можливість застосовувати мінімальні ставки акцизного збору та зменшувати митну вартість. У підсумку суттєво зменшується сума обов’язкових платежів та зборів до держбюджету.

Співробітники СБУ також встановили, що більша частина завезеного в Україну газу перепродається підконтрольним структурам, які реалізують товар через мережі АЗС та оптові бази за готівку поза податковим обліком. Збитки для держави в 2016-2017 роках склали понад 200 млн грн.

СБУ заблокувала рахунки і склади низки незалежних трейдерів – загалом 31 юрособи, в тому числі п’яти імпортерів ЗВГ і двох експедиторів. За даними народного депутата Сергія Лещенка, через місяць у спецслужби зникли претензії до трейдерів, однак за цей час на ринок скрапленого газу вийшли структури Віктора Медведчука. Нардеп стверджує, що ринок було штучно зачищено руками СБУ під одіозного кума Володимира Путіна.

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 − 3 =