Філіппіни перемогли “Ісламську державу”

Міністерство оборони Філіппін оголосило про завершення воєнної операції проти ісламістів у місті Мараві на острові Мінданао. Бойові дії тривали понад п’ять місяців, загинули 920 бойовиків, 165 силовиків і щонайменше 45 мирних жителів. 300 тисяч людей були змушені залишити свої оселі. Через артилерійські обстріли й атаки авіації, місто Мараві практично перетворилося на руїни.

Урядові сили домоглися значних успіхів у Мараві після того, як був ліквідований лідер філіппінського ісламістського угруповання сунітського спрямування “Абу Сайяф” Існілон Хапілон. Його називають еміром бойовиків у Південно-Східній Азії.

Крім того, за даними військових, були вбиті лідери іншого філіппінського радикального угруповання “Маутен”: Омархайям Маут і малайзієць Махмуд Ахмад.

“Ісламська держава” й інші афілійовані з нею угруповання останні два роки час від часу здійснювали напади в Південно-Східній Азії, однак битва за Мараві, яка тривала з травня, стала першим затяжним конфліктом між ісламістами та філіппінськими силами безпеки.

На боці антиурядових сил у збройному конфлікті виступають великі філіппінські ісламістські угруповання сунітського спрямування “Абу Сайяф” і “Маутен”. Вони діють переважно на півдні країни, зокрема на острові Мінданао. У них спільна ідея – створити Ісламський халіфат, вони не хочуть діяти самостійно, тому присягнули на вірність “Ісламській державі” й оголосили себе його частиною.

За даними розвідки, на боці філіппінських бойовиків воювали десятки іноземних ісламістів. Присутність в Мараві іноземних джихадистів свідчить про те, що регіон може стати новим центром зосередження “Ісламської держави“. Її вибивають з Іраку та Сирії, натомість бійці мігрують до Південно-Східної Азії, і зокрема Філіппін. Злидні, беззаконня і слабкі кордони переважно мусульманських районів півдня країни ваблять туди радикальних ісламістів. Щоправда, перемога урядових сил в Мараві – це відчутна поразка для ІДІЛ у регіоні.

Незважаючи на те, що ісламісти не змогли закріпитися на Філіппінах, експерти попереджають: навіть якщо місцевий філіал “Ісламської держави” – “Абу Сайяф” – виженуть, бойовики можуть легко розчинитися у регіоні. Малайський архіпелаг налічує 17,5 тисячі островів, з яких лише 6 тисяч заселені. Це величезна акваторія, яку неможливо контролювати ані з моря, ані з повітря, бо все вкрито щільними тропічними лісами.

Варто додати, що населення Південно-Східної Азії становить майже 600 млн людей, понад 40% з яких – мусульмани.

Фото AP

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

thirteen − 6 =