Депутати фракції “Самопоміч” підготували законопроект про валюту

Є необхідність запровадити європейські правила валютного регулювання.

В Україні діє старий (ще з 1993 року) декрет про валютне регулювання з повним ліцензуванням та обмеженнями на валютні операції.

У Верховній Раді зареєстровано альтернативний президентському проект закону про валюту. Серед співавторів – народні депутати від фракції «Самопоміч», зокрема, Олена Сотник та Тетяна Острікова.

Олена Сотник вважаєаю, що президентський заокнопроект, «по-перше, суперечить Угоді про асоціацію. По-друге, у ньому багато рамкових та декларативних норм, що несуть загрози. Також законопроект не зменшує валютні обмеження. Крім того, наділяє Національний банк України надмірними та нехарактерними для регулятора повноваженнями».

Відтак, взявши за основу ініціативу Президента та дотримуючись концепції валютної лібералізації, народні депутати напрацювали власний документ. Отож пропонують закріпити на нормативному рівні правовий режим вільного руху капіталу, що відповідає зобов’язанням України згідно з Угодою про асоціацію з ЄС. Передбачено чіткі підстави, умови та порядок застосування валютних обмежень.

«Наша мета, – говорить Тетяна Острікова, – показати українському бізнесу іншу модель обігу валюти, яка є протилежною до нинішніх правил і, водночас, є більш системною, ніж той невеликий крок, який пропонує президент. І якщо підприємці таку модель схвалять, їхня підтримка допоможе ухвалити наш законопроект».

«Щоб перейти від адміністративно-заборонних методів до ринкових, потрібно мати обмін інформацією з іноземними банками та податковими органами. А це можновладцям та пов’язаним з ними бізнесменами не вигідно, бо на поверхню “випливуть” їхні іноземні фірми та валютні рахунки. Тому нинішня ситуація можновладців влаштовує, адже свої питання щодо перерахування валюти в низькоподатковій юрисдикції вони можуть вирішити, а для звичайних підприємців діє жорсткий валютний контроль.

Щоб досягти справжньої лібералізації обігу валюти та запровадити вільний рух капіталу, потрібно внести зміни до законодавства щодо декларування іноземних компаній, які належать або контролюються громадянами України, та запровадити автоматичний обмін інформацією з іноземними організаціями. Такі зміни вкрай важливо розглянути в комплекті з законопроектом про валюту.

Однак поки що від влади не подано відповідного законопроекту, який є передумовою для автоматичного обміну інформацією, зокрема про банківські рахунки, з іноземними країнами. Маємо цього вимагати», – додає Тетяна Острікова.

Крім того, альтернативний законопроект визначає механізми застосування заходів впливу і розміри санкцій за порушення валютного законодавства та створює реальні умови розвитку експортного потенціалу України.

«Те, що пропонуємо ми, – продовжує Олена Сотник, – це, по-перше, прозорість та зрозумілість. По-друге, чітко виписані в законі гарантії сталості для бізнесу та однакові санкції для всіх порушників. Таким чином, всі будуть в рівних умовах. На жаль, останні 25 років було чинним таке законодавство, що друзям – все, а ворогам – закон. Ті, хто були при владі, отримували з цього регулювання плюси та зиски, а інші – багато проблем… Від того, яку сьогодні позицію – активну чи пасивну – проявить бізнес, і залежатиме, чим вся ця історія закінчиться: ми отримаємо європейські правила валютного регулювання чи ручний режим без жодних гарантій».

Інформація та інфографіка із сайту “Самопоміч”

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *