Через новий закон про освіту Угорщина ініціює перегляд Угоди Україна-ЄС

Новий закон України “Про освіту” порушує принципи Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Про це під час візиту на Закарпаття заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. Наступного понеділка у Люксембурзі на нараді міністрів закордонних справ країн-членів ЄС офіційний Будапешт порушить питання про перегляд цієї угоди з Києвом.

На думку угорської сторони, новий закон унеможливлює здобуття освіти національною мовою для угорців та представників інших нацменшин, адже не передбачає викладання  рідною мовою у середніх та старших класах. Раніше представники нацменшин у Києві мали таке право. Цим самим Україна порушує взяті на себе раніше міжнародні зобов’язання.

Раніше Угорщина пригрозила, що через інституції ЄС блокуватиме всі подальші кроки України, спрямовані на подальше зближення з Європейським Союзом.

Цікаво, що очільник угорської дипломатії Сіярто відмовився від пропозиції голови МЗС України Павла Клімкіна зустрітися на Закарпатті для обговорення закону про освіту. Сіярто заявив, що його український колега “спізнився”, радитися потрібно було до підписання суперечливого закону. 12 жовтня Клімкін спробує втихомирити угорських політиків під час візиту до Будапешта.

Нагадаємо, 25 вересня Президент України Петро Порошенко підписав закон № 2145-VІІІ “Про освіту”, прийнятий Верховною Радою України 5 вересня. Основні нововведення стосуються мовного питання. Зокрема, викладання російської мови заборонено з п’ятого класу, а в 2020 році російську зі школи виженуть зовсім. Під заборону потрапили всі іноземні мови, крім татарської та караїмської. Для англійської і мов Євросоюзу зроблені деякі послаблення –  мовами Старого Світу можна викладати у школах один або кілька предметів.

“Закон підвищує роль державної української мови в освітньому процесі. Закон забезпечує рівні можливості для всіх, бо гарантує кожному випускнику високий рівень володіння мовою, необхідний для успішної кар’єри в Україні. В той же час голова держави підкреслив важливість неухильного дотримання при здобутті освіти гуманітарних прав національних меншин, які проживають на території України”, – повідомляє прес-служба Порошенка.

“Україна демонструвала й надалі демонструватиме таке ставлення до прав національних меншин, яке відповідає нашим міжнародним зобов’язанням, перебуває в гармонії з європейськими стандартами і є взірцем для сусідніх країн”, – наголосив Петро Порошенко.

Незважаючи на оптимістичну заяву Петра Порошенка, новий закон критикують Угорщина та Румунія. Наші сусіди наголошують, що він звужує використання в українських навчальних закладах мов національних меншин.

 

Водночас українські можновладці заявляють, що просто повертають в школи українську мову. Мета – щоб кожна дитина, яка закінчила середню школу, вільно володіла українською мовою.

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

nine − eight =