Андріївський узвіз — один, “чорних коробок” – безліч

Сергій ВАКАРІН, голова правління UkraineIS:

– Новобудову на Андріївському узвозі вже назвали «Домом для Воланда» та «Крематорієм»…

Можливо, я висловлюся різко, але відверто.

Одна річ, коли після війни та руїн, за нестачі коштів, треба терміново відбудовувати цілі міста, повністю знищені центри, щоб люди поверталися та відновлювали нормальний ритм життя. Тут буває не до примх… Хоча, наприклад, подивіться на реконструйований центр Варшави – справжній архітектурний подвиг! У Європі відновили багато зруйнованих центрів міст в їхньому історичному вигляді – від Мюнхена до Мінська.

Однак зовсім інша – планове будівництво. Нам пощастило, що Поділ – історична частина центру Києва – в основному вцілів. А Хрещатик відбудували в якомусь єдиному стилі.

Один із відомих хіміків сказав: «У хімії немає бруду. Бруд – хімічна сполука у неналежному місці». Запропонований архітектурний хаос у місці, де народився Київ, теж, вибачте, явище того ж самого ряду. Це та сама розруха в головах, про яку казав персонаж відомого твору Булгакова – мешканця Андріївського.

Питають: «Ви що, проти театру?». Звичайно ж, ні. Це підміна понять. Нам пропонують або такий театр, або взагалі нічого. Підміна понять часто відбувається, коли необхідно «продавити» свій проект. Наприклад, під час будівництва стандартних «хрущовок» у Вірменії на аргумент «вони не витримають землетрусу» наводили контраргумент: «Треба терміново поселити людей». Поселили. А потім ці люди загинули, коли стався землетрус. А будинки старішої забудови витримали.

Київ з Андріївським узвозом у світі один. Чорних та інших «коробок» – безліч. Якщо ми хочемо відновити туризм, мати інвестиції, то не слід псувати прекрасний, можливо, головний пейзаж столиці. Один із небагатьох, які залишилися.

Знаєте, що радує? Що в Києві все ж таки є активна громада, яка здатна уже вкотре захистити історичне місце, звідки починався Київ.

Історичні пам’ятки – частина культури, місце сили, з яким пов’язана надія на відродження. А якщо поруч із тіньовою економікою та «чорною» археологією виникає «чорна» архітектура там, де їй зовсім не місце, – це хаос, якого у нас і так чимало.

Фото Олексія ІВАНОВА

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *