Могила великого українця потрібна іншому

У Празі, на Ольшанському кладовищі, дістали з могили останки відомого українського поета Олександра Олеся й перемістили їх до депозитарію.

 

Могила знадобилася для поховання іншої людини. І хто скаже, що це не є наругою, не дикунством?

Постноворічна сумна новина про те, як ставляться до українців — комусь знадобилася могила Олександра Олеся. Тепер тут поховано такого собі Володимира Михайлишина.

Українське зовнішньополітичне відомство вводить нас у курс справи. Отож читаємо:

“Згідно з вказівкою Президента України Міністерство закордонних справ України через Посольство України в Празі вживає заходів з метою збереження та подальшого перепоховання останків Олександра Олеся та його дружини, які були ексгумовані.

Фото: panoramio.com
Фото зі сторінки у фейсбуці Oksana Denysova

За інформацією МЗС України, на місці, де була могила Олександра Олеся, було поховано Володимира Михайлишина, виходеця з України, який донедавна доглядав поховання Олександра Олеся та сплачував необхідну ренту.

Після смерті В.Михайлишина його син, як законний спадкоємець, прийняв рішення про поховання батька у згаданому місці.

За втручання Посольства України останки Олександра Олеся та дружини були переміщені до депозитарію кладовища до моменту рішення  родичів Олександра Олеся, які проживають в Канаді, щодо місця остаточного захоронення останків.

Після відповідного рішення Посольство України в Празі вживатиме всіх заходів для належного перепоховання останків Олександра Олеся та його дружини.

МЗС України тримає питання перепоховання Олександра Олеся на особливому контролі”.

Відгукнувся на неординарну подію й голова уряду Володимир Гройсман:

“Уряд виділить необхідні кошти для перевезення останків українського поета Олександра Олеся до Києва. Водночас при Міністерстві культури України буде створена спеціальна міжвідомча комісія, яка займатиметься питанням перепоховань видатних українців”,-

пише пан Гройсман на сторінці у Фейсбуку.

“Прах Олександра Олеся, так само, як і сотень інших видатних українців, має бути похованим на рідній землі за згоди його родичів. Ситуація, яка склалася з Олександром Олесем, знову підняла на поверхню питання створення українського пантеону у столиці України”, – стверджує прем’єр.

Деякі додаткові подробиці цієї справи стали відомі з повідомлення Укрінформу:

“Олександр Олесь помер у 1944 році. За чеськими законами, після поховання родичі або друзі померлих мають сплачувати ренту за місце на кладовищі, розміром у 20 тисяч чеських крон на 10 років (приблизно 20 тисяч гривень). За словами представників місцевої української громади, донедавна ренту за могилу Олеся сплачував, за власною ініціативою, громадянин Чехії та виходець з України Володимир Михайлишин. Однак нещодавно Михайлишин помер, і тепер його син хоче поховати батька на могилі Олеся”.

В соцмережах ­ спалах гніву щодо цієї ситуації.

Журналіст Вадим Лубчак:

“Просто немає слів… Наша дипломатія “на висоті”. Невже це нормальна практика – просто взяти і викопати тіло Поета?! Просто взяти і поховати в його могилі іншу людину… Україна не могла сама заплатити ренту за місце на кладовищі? Це все схоже на страшний сон”.

Журналістка Оксана Денисова:

“У Празі розкопано могилу Олександра Олеся. Якийсь громадянин Швейцарії хоче поховати у тій могилі свого батька, бо цей батько, на прізвище Михайлишин, платив за місце Олеся на Ольшанському кладовищі (рента, 20 тис.крон раз на 10 років). Чому цю ренту не платило посольство – загадка природи. Михайлишин нещодавно помер, син хоче якнайшвидше закопати батька, бо, мабуть, спізнюється на зворотній літак до Швейцарії, і сину все одно, чиї кістки в тій могилі лежать. Посольство “морозиться”, в прес-службі МЗС у відповідь на репліку “ там зараз могилу розкопують” ввічливо просять “надіслати інформаційний запит”. В зв’язку з цим, є чотири питання:

1. До посольства України в Чехії. Як можна було 25 років так “спати”, щоб ні разу не сплатити тої ренти?

2. До діаспори. А куди поділися гроші, які чеська влада виділила організації “Українська ініціатива” на ті могили?

3. До громадянина Швейцарії. Як можна витрусити з могили кістки, щоб покласти туди інші? І якщо, дядьку, вам все одно, хто такий Олександр Олесь, то навіщо вам, взагалі-то, ваш батько і прізвище “Михайлишин”?

4. До МЗС. Як там життя у відпустках триває? Нормально все?”

От вам ще один штрих до теми про те, як ми шануємо своє коріння, як бережемо пам’ять про славних українців, як закриваємо очі на варварські справи манкуртів та усілякої погані. Ми не вміємо (й не хочемо) ставати у відчайдушну оборону пам’яті наших знаменитих земляків. Прикро, що розвіялися вітром пустопорожньої балаканини обіцянки відстоювати інтереси українців за кордоном. Це ми так захищаємо інтереси Майстра слова Олександра Олеся? Хіба не про таких Кобзар писав: “Славних прадідів великих правнуки погані”?!

Чуємо: “При Міністерстві культури України буде створена спеціальна міжвідомча комісія, яка займатиметься питанням перепоховань видатних українців”. А чому до цих пір не створено? Куди дивилися чиновники?

А ви згадайте, скільки разів протягом року побували в Чехії чиновники різного гатунку, причому їздили за державні кошти. Хто з них поцікавився питанням українських поховань? Упевнений, ніхто. А тепер, бачте, вони “докладають зусиль…”.

Зрештою, чому допустили таку наругу над останками Поета? Звичайно, діаспора — це громадські організації, який вони можуть тримати “отвіт”? А ось з дипломатичної місії варто спитати… Утім, не смішімо людей. Ген в парламенті розглядають законопроект про підтримку російської мови, а масових протестів, пікетів біля ВР і не видно. Проковтнемо новий закон новоявлених “КК”? Не чути й заяв можновладців щодо цієї “язикової” атаки. А ви кажете, якась могила Олеся десь у Празі…

Запитайте у тих, що правлять на різних щаблях української влади, хто такий Олександр Олесь і що вони читали про нього… Коли востаннє видавали в Україні твори поета і яким накладом? Не смішіть мої капці, як той казав.

Леонід ФРОСЕВИЧ

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *