В Україні зняли документальний фільм про будинок ув’язнення «Слово»

Завершилось виробництво кінокартини, яка розкриває одну із найдраматичніших сторінок історії України – винищення української інтелігенції, спеціально зібраної під одним дахом в будинку письменників «Слово», повідомляє Держкіно.

Проект фільму «Будинок “Слово”» став одним із переможців 7-го конкурсного відбору Держкіно, отримавши державну фінансову підтримку – 800 тисяч гривень. Загальна вартість виробництва стрічки становить 1 мільйон 200 тисяч гривень. Стрічку створювала компанія “FRESH PRODUCTION GROUP” за сценарієм Любові Якимчук і Тараса Томенка – режисера фільму.

За словами творців картини, фільм є своєрідною подорожжю у просторі – самим будинком «Слово», який став свідком драматичних подій, та у часі – шляхом відтворення історичної правди.

Фільм розповідає про житловий будинок Харкова на вулиці Культури, 9, яка тоді називалася вулицею Червоних письменників. Його звели наприкінці 20-х років минулого століття, спеціально для українських літераторів. Тож архітектор Митрофан Дашкевич навіть форму будинку продумав: С – перша літера у назві помешкання для письменників «Слово».

Але два роки життя у цьому «особливому» будиночку із власним бомбосховищем для українських літераторів обернулося на жах. Тих письменників, які, на погляд радянської влади, не так «реалістично» змальовували нове робітниче життя, органи НКВС з будинку вивозили назавжди. За свідченнями Івана Багряного, який частенько ходив до друзів у цей будинок, самі мешканці назвали його «крематорієм» або ж «будинком попереднього ув’язнення».

У дев’яностих роках Сергій Жадан, вражений трагедіями, що розгорнулися в цьому будинку, починаючи з 1932 року, у вірші «Кінець української силабо-тоніки» влучно змальовує стан, в якому перебували Хвильовий, Підмогильний, Куліш, Курбас та й усі мешканці без винятку.

“Їх виводили
швидко заганяючи з вулиці
в нутрощі чорних автомобілів
так що деякий час вони ще дихали тим киснем
киснем будинку тамуючи його в шлунку
намагаючись не випускати з себе ні краплі свободи
ні краплі істерики”.

Отримавши схвальну оцінку від Держкіно, автор фільму написав на своїй сторінці у Фейсбуку: «Дякую комісії за високу оцінку нашої роботи. Попереду фестивалі, дуже сподіваюсь на прокат стрічки в кінотеатрах. Основне завдання – щоб якомога більше глядачів побачили нашу картину”.

А голова Держкіно Пилип Іллєнко, вітаючи усіх, хто працював над стрічкою, зазначив: «Автори провели грандіозну роботу з архівами – багато матеріалів будуть оприлюднені вперше, а також органічно поєднали їх з кадрами сучасності, запропонувавши одночасно цікаве історичне дослідження та майстерне художнє висловлювання».

Підготувала Марина ХОВРАХ

Like

Леонід Фросевич

Головний редактор “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *