Нова газова війна. “Газпром” розриває всі контракти з Україною (+відео)

НАК “Нафтогаз Україна” закликає українців заощаджувати газ через припинення поставок російського газу – зменшити температуру в приміщеннях. Нагадаємо, що 1 березня «Газпром» не відновив поставок газу в Україну через відсутність додаткової угоди з “Нафтогазом”. Гроші, які українська сторона перерахувала за березневі поставки, «Газпром» повернув.

А 2 березня “Газпром” заявив про початок процедури розірвання контрактів з «Нафтогазом». Причиною називають асиметричне рішення Стокгольмського арбітражу за контрактами на поставку і транзит газу, яке порушило баланс інтересів сторін за контрактами.

“Арбітри аргументували своє рішення різким погіршенням стану української економіки. Ми категорично проти того, щоб за наш рахунок вирішувалися економічні проблеми України. У такій ситуації продовження дії контрактів для «Газпрому» є економічно недоцільним і невигідним”, – заявив голова російського монополіста Олексій Міллер.

Будемо економити паливо

«Нафтогаз» розцінює дії російської компанії як відмову виконувати рішення Стокгольмського арбітражу. І тепер змушений ввести економний режим споживання газу.

“Мета – здійснити мрію або про «Україна замерзла», або про «Україна – ненадійний транзитер і відбирає газ». Це було б дуже доречно за два тижні до виборів, самі знаєте кого. Навіть розмахування ядерною зброєю не допомагає зацікавити росіян прийти-таки на вибори незмінного, так що потрібна якась швидка «перемога».

Давайте вчинимо недобре і зіпсуємо людині свято. Нам треба протриматися лише 3-4 дні, поки не минуть холоди. У кого є котли, зменшіть температуру в приміщенні на 1 градус вдень і на 2 градуси вночі. Це дозволить знизити потребу в газі на 8-9%, і цього буде достатньо, щоб російський шантаж не вдався. Ми працюємо з місцевими владами, щоб комунальні тепловики у найближчі дні робили так само для будинків з централізованим опаленням”, – закликає “Нафтогаз”.

До акції вже приєднався і Президент України Петро Порошенко.

У “Нафтогазі” кажуть, що оскільки в Україні зараз період низьких температур і підземні сховища газу працюють на максимальній потужності, то саме ці 18 млн кубометрів з добового споживання, загалом приблизно 200 млн кубометрів,  і стали нашим дефіцитом.

Це питання вчора розглядалося також на засіданні РНБО, за результатами якого було введено Національний план дій, який передбачає:

  1. Переведення генеруючих компаній з газу на мазут, що дозволить зекономити порядку 15-20 млрд кубів газу на добу.
  2. Зупинку роботи в дошкільних навчальних закладах, школах і вищих навчальних закладах терміном до 6 березня. При цьому температурний режим у цих закладах має бути в мінімально допустимих нормах.
  3. Звернення до виробничих об’єктів, щоб переглянули план дій з умовою економії газових ресурсів.

Через брак газу Міністерство освіти і науки урекомендувало всім закладам освіти призупинити роботу з 2 до 7 березня включно, що з урахуванням вихідних становить 9 днів поспіль. Тобто до 12 березня включно.

Чому образився “Газпром”

Нагадаємо, Україна перестала закуповувати російський газ за чинним до 2020 року контрактом з «Газпромом» з листопада 2015 року. Сьогодні блакитне паливо Київ купує в європейців за «реверсною схемою». Тобто фактично Україна купує той самий російський газ, але з націнкою, і тепер він називається “європейський”. Після зобов’язуючого рішення Стокгольмського арбітражу Київ заявив про готовність повернутися до закупівлі газу в країни-агресора.

У лютому «Нафтогаз» зробив передоплату і розраховував з 1 березня отримувати російський газ в обсягах приблизно 18-20 млн кубометрів на добу. Водночас «Газпром» відмовився відновлювати поставки Україні, мотивуючи це відсутністю додаткової угоди до чинного контракту.

«Ми зробили передоплату за російський газ, оскільки виконуємо рішення Стокгольмського арбітражу. Відмовляючись постачати газ, за який було внесено передоплату, Газпром унеможливлює виконання Нафтогазом рішення суду щодо закупівлі мінімальних контрактних обсягів газу. Ми також радимо нашим європейським колегам замислитися, чи варто дозволяти такому контрагенту посилювати свій і без того значний вплив на їхній ринок за рахунок будівництва Північного потоку – 2», – заявив голова “Нафтогазу” Андрій Коболєв.

За його словами,  в цій ситуації Київ має «юридичні підстави» брати газ із транзитної труби, але не буде цього робити. Про можливе відновлення реверсу зі Словаччини чиновник чомусь не згадав.

У свою чергу Президент України Петро Порошенко заявив, що «Газпром» традиційно недолуго намагається знову скористатися похолоданням і демонстративно нехтує рішенням арбітражу не лише в частині перерахування коштів, а й у частині обмеження або зниження тиску в транзитному газопроводі.

«Я сприймаю це як прояв російської агресивної зневаги до загальновизнаних норм і правил. Ці дії російського монополіста більше не викликають у нас жодної паніки і не можуть нас повернути в колію патологічної залежності від російського газу… Маємо досвід ефективної роботи, купуючи газ на ринках ЄС. І якщо «Газпром» не схаменеться та не виконає рішення арбітражу відповідно до цивілізованих правил, то ми скористаємося всіма правовими інструментами відповідно до нью-йоркської конвенції про виконання арбітражних рішень. Закон і міжнародне право зараз на боці України, як і в інших конфліктах з РФ», – наголосив Порошенко.

Нагадаємо, 27 березня Стокгольмський арбітраж ухвалив рішення щодо транзитної суперечки між російським «Газпромом» і українським «Нафтогазом». Суд підтримав  «Нафтогаз», задовольнивши вимоги української сторони на $4,673 млрд. Таким чином, за підсумками двох розглядів у суді, «Газпром» зобов’язали заплатити «Нафтогазу» $2,56 млрд.

«І якщо «Газпром» не сплатить ці гроші, НАК «Нафтогаз України» має добитися арештів активів «Газпрому» і забезпечення виконання цих рішень. У нас є достатньо активів, які задіяні, на кшталт «Північного потоку-2», – заявив Петро Порошенко.

Ростислав Цуркан

 

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *