Вітчизняні рантьє: краще отримувати мало, ніж обробляти землю самому

Господарі агрокомплексів полюбляють жалітися, що володіння земельним паєм розбещує – мовляв, робоча сила в селі не згодна більше працювати за безцінь, воліючи отримувати орендну плату за свою землю.

Скільки власників землі її не обробляє? Про це дізнався Інститут аграрної економіки.

Виявилося, що більшість власників земельних паїв передала їх в оренду сільськогосподарським підприємствам: 52,3% – весь пай, 4,9% – частину. Ще 16% віддали в оренду ділянку фермерським господарствам.

Тільки 11,1% приєднали свої паї до особистого селянського господарства, та 5,5% – до свого підприємства. Ще 2,3% зазначили, що їхні земельні паї не використовуються.

Термін оренди земель, переданих сільгосппідприємствам, у середньому становить 11 років.

Тепер про найцікавіше – скільки можна заробити на землі?

Виявляється, небагато: 74,2% власників паїв незадоволені розміром орендної плати. Тільки 25,8% опитаних вона влаштовує.

І це не дивно – 8% респондентів отримує за гектар менше 500 гривень, ще 18% – менше тисячі. 30,1% також не назвеш задоволеними рантьє – їм виплачують від 1000 до 1500 грн./га. Авжеж, важко «розбеститися» такими сумами!

Утім, понад 3 тис. гривень за гектар – тобто ціну, яка є прийнятною для більшості землевласників (61,5%), отримує не так вже й мало опитаних – 44%.

Цікаво, що чверть опитаних указала конкретну суму бажаної орендної плати – 9 тис. грн. Це цілком європейська ціна, близько 300 євро/га, тобто український селянин – доволі поміркований і обізнаний.

Попри незадоволеність теперішнім станом речей, 43,5% опитаних надалі планують надавати паї в оренду. Працювати на своїй землі навіть теоретично готова меншість: лише 14% висловили бажання вести особисте селянське господарство та 6,9% – організувати фермерське.

Примітка. Це соціологічне дослідження Інституту аграрної економіки мало на меті з’ясувати, як ставляться українці до ринку землі.
Але від багатьох інших опитувань воно відрізняється радикально, перш за все двома ознаками. Перша: надзвичайно масштабне. Достатньо сказати, що в організації і проведенні анкетування взяли участь 24 наукові установи системи Національної академії аграрних наук. Опитування проводилося в усіх регіонах України за винятком Автономної Республіки Крим та тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей. В цілому дослідженням охоплено 520 сільських та 25 міських населених пунктів.
Друга дуже важлива ознака – збирали думки людей, які мають свої кровні інтереси в цьому питанні. Це власники земельних паїв, спадкоємці, що отримали землю (серед них – мешканці міста), землекористувачі (орендарі), керівники фермерських господарств та сільськогосподарських підприємств, представники територіальних громад.

Микола СЕРДЮК

Попередні матеріали про дослідження Інституту аграрної економіки читайте тут:

 

Like

Микола СЕРДЮК

Журналіст


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *