Стало відомо, яким чином Нацбанк хоче приборкати інфляцію

З 2 березня Нацбанк України вчетверте поспіль піднімає ключову облікову ставку (ставка рефінансування) – з 16% до 17% річних. Це робиться насамперед для приборкання інфляції, яка виходить з-під контролю (13,8% за підсумками 2017 року).

Нагадаємо, що облікова ставка – це той відсоток, за яким  центробанк надає гроші комерційним банкам, а ті, в свою чергу, дають позики бізнесу і споживачам. Від її розміру залежать відсотки, за якими банки дають кредити населенню – від мобільних телефонів до іпотеки. Чим вона вища – тим дорожчі позики.

Рішення НБУ викликало неоднозначну реакцію серед фінансистів і експертів ринку.

“Правління НБУ спізнилося із початком циклу підвищення облікової ставки й досі продовжує знаходитися в ар’єргарді макроекономічної політики, тому чергове збільшення ключової ставки суттєво не вплине на уповільнення темпів росту споживчих цін, принаймні, протягом найближчих 6 місяців. Про це свідчать й дані інфляції у січні поточного року. Так, інфляція на споживчому ринку в січні 2018 року порівняно з попереднім місяцем становила 1,5%, порівняно із січнем 2017 року – 14,1%”, – прокоментував рішення НБУ голова Ради НБУ Богдан Данилишин.

На його думку, цикл підвищення облікової ставки, який проводить НБУ, негативно впливатиме на динаміку ВВП у поточному році. Водночас призведе до підвищення доходності облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) України.

Це означає, що юридичні особи, які продавали валюту в січні-лютому 2018 року (по 28,5 грн за $1) для придбання гривневих ОВДП строком на 3 місяці (16%), прогнозовано матимуть подвійну вигоду: у разі купівлі у квітні валюти по 27,2 грн/$1 (такий курс є вельми ймовірним, зважаючи на сезонне укріплення гривні), забезпечать прибуток за 3 місяці в розмірі 37% річних.

А вже в серпні-вересні 2018 року учасники ринку будуть фіксувати отриманий дохід за 6-місячними ОВДП та купувати іноземну валюту за гривню. Це посилить тиск на гривню саме під час її сезонного послаблення, яке зазвичай відбувається на початку осені.

Rost

Журналіст “Українського репортера”