Чи справді “Нафтогаз” переміг “Газпром” у Стокгольмському арбітражі?

НАК “Нафтогаз України” виграв позов проти “Газпрому” у Арбітражному інституті Торгової Палати Стокгольма (Стокгольмському арбітражі) за контрактом на поставку російського газу за всіма спірними питаннями.

Арбітражний суд повністю відхилив вимоги російського монополіста, зокрема щодо застосування кабального положення контракту “бери або плати” на суму $56 млрд за 2009-2017 роки.

Ціну газу, отриманого “Нафтогазом” у 2-му кварталі 2014 року, знижено на 27% з $485/тис. куб. м до $352/тис. куб. м. Завдяки перегляду контрактної ціни “Нафтогаз” заощадив $1,8 млрд на паливі, яке купували в 2014-2015 роках.

“Нафтогаз” домігся зменшення майбутніх обов’язкових річних обсягів у понад 10 разів у відповідності до його фактичних потреб у імпорті газу.

Загалом “Нафтогаз” оцінює загальний позитивний ефект рішень арбітражу в понад $75 млрд за весь термін дії контракту на поставку газу.

Також “Нафтогаз” через Стокгольмський арбітраж вимагає до $16 млрд за транзитним контрактом. Рішення з цього питання очікується 28 лютого 2018 року.

Перемозі “Нафтогазу” неабияк радіє очільник МЗС Павло Клімкін.

У свою чергу “Газпром” трактує рішення Стокгольмського арбітражу на свою користь. Мовляв, він зобов’язав “Нафтогаз” виплатити “Газпрому” $2,019 млрд за поставлений газ.

Суд відмовив “Нафтогазу” в праві на перегляд ціни газу в період з травня 2011 року по квітень 2014 року і в стягненні переплати за газ за цей період на суму майже $14 млрд.

“Таким чином, грунтуючись на висновках окремого рішення від 31 травня, арбітраж у своєму остаточному рішенні зобов’язав НАК “Нафтогаз України”: сплатити на користь “Газпрому” суму простроченої заборгованості за поставки газу в розмірі $2,018 млрд, а також відсотки з 22 грудня 2017 року по дату здійснення такого платежу в розмірі 0,03% за кожен день прострочення, щорічно з 2018 року відбирати і оплачувати 5 млрд кубометрів газу”, – йдеться в заяві “Газпрому”.

Фактично це означає, що “Нафтогаз” має закупити за 2016 і 2017 роки, коли Україна газ у Москви не закупала, щонайменше 10 млрд кубометрів газу.

Нагадаємо, 31 травня Стокгольмський арбітраж відхилив вимоги “Газпрому” щодо принципу “бери або плати”.

“Трибунал задовольнив вимогу Нафтогазу про перегляд ціни з урахуванням ринкових умов. Вимоги Газпрому щодо “бери або плати” повністю відхилено.Трибунал також повністю скасував заборону на реекспорт газу”, – повідомила 31 травня українська компанія.

Варто сказати, що угода, навколо якої тепер ломають списи юристи, була підписана в 2009 році прем’єр-міністрами України та РФ Юлією Тимошенко і Володимиром Путіним. Згодом Тимошенко отримала тюремний термін за цей контракт, але вийшла з в’язниці після втечі з України екс-президента Віктора Януковича.

Фото Reuters

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *