Дослідження: прихильність українців до мораторію на продаж землі — не примха, а раціональність

Чому більшість українців проти скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення? Багато медіа подають цей феномен як прояв патерналізму, ностальгію за “радянщиною”. Але, як свідчать дослідження Інституту аграрної економіки, це спотворена інтерпретація.

Респондентам запропонували відповісти на питання, за яких умов мораторій можна зняти. Виявилося, що більшість (близько 70%) переконані — заборону можна анулювати, якщо належним чином виконати підготовчу роботу.

37,5% вважають, що для цього потрібне повне законодавче та нормативне урегулювання обігу таких земельних ділянок.

19,4% переконані, що необхідно запровадження обмеженого, чітко регульованого обігу земель за участі спеціальних агенцій (на зразок SAFER у Франції, регіональної організації з управління землями (Landgesellschaft) у Німеччині тощо) або земельних комісій, створених на місцях. Повноваження таких комісій поширюватимуться в межах територіальних громад, де знаходиться земельна ділянка.

4,5% бажали б, щоб діяло обмеження розміру землеволодіння однією особою, а також обмеження суб’єктного складу покупців.

І тільки 19,4% впевнені, що все повинно залишитися як є!

Саме крізь призму цих відповідей і потрібно дивитися на інші дані — те, що 58% опитаних за наявних умов проти запровадження купівлі-продажу землі. Ще 7,5% роблять зауваження, що в цілому підтримують цей крок, але сьогодні не на часі. 16,3% кажуть, що бачать в ринку земель і переваги, і недоліки. І тільки 18% підтримують запровадження купівлі-продажу земель.

Все це свідчить про те, що влада просто впритул не бачить реальних інтересів селян, і не збирається їх захищати. Замість того, щоб підготувати юридичне поле, ресурси вкидаються в шалений інформаційний тиск на суспільну свідомість. Натомість громадяни демонструють неочікувану зрілість у своїх судженнях. І це велике інформаційне перекручення, коли раціональність видають за примхи.

Микола СЕРДЮК

Примітка.  Це соціологічне дослідження Інституту аграрної економіки мало на меті з’ясувати, як ставляться українці до ринку землі.
Але від багатьох інших опитувань воно відрізняється радикально, перш за все двома ознаками.  Перша:  надзвичайно масштабне. Достатньо сказати, що в організації і проведенні анкетування взяли участь 24 наукові установи системи Національної академії аграрних наук. Опитування проводилося в усіх регіонах України за винятком Автономної Республіки Крим та тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей. В цілому дослідженням охоплено 520 сільських та 25 міських населених пунктів.
Друга дуже важлива ознака – збирали думки людей, які мають свої кровні інтереси в цьому питанні. Це власники земельних паїв, спадкоємці, що отримали землю (серед них – мешканці міста), землекористувачі (орендарі), керівники фермерських господарств та сільськогосподарських підприємств, представники територіальних громад.

Першу частину матеріалу “Чому земля лякає українців. Масштабне дослідження, яке вражає” читайте тут:

Чому земля лякає українців. Масштабне дослідження, яке вражає

Like

Микола СЕРДЮК

Журналіст


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *