Антирекорд гривні. Нацвалюта опустилася до історичного мінімуму проти євро

Сьогодні, 12 січня, курс гривні встановив новий антирекорд. Українська валюта опустилася до історичного мінімуму по відношенню до євро. Зранку Нацбанк встановив такі офіційні курси: долар – 28,44 грн, євро – 34,18 грн, рубль – 0,499 грн.

Таким чином лише за добу євро подорожчав на 21 копійку, а долар – на 12 копійок. До слова, з минулої п’ятниці, 5 січня, курс долара зріс на 43 копійки, євро – на 39 копійок, 10 російських рублів стали дорожчими на 13 копійок.

34,18 грн за 1 євро – новий історичний мінімум національної валюти, востаннє вона так сильно здавала позиції у лютому 2015 року (34,04 грн). Крім того, гривня буквально в кроці від психологічної відмітки “1:2” по відношенню до російського рубля. Щодо долара ще є запас міцності, антирекорд в 30,01 грн “пробили” у тому ж лютому 2015 року. Нагадаємо, у держбюджеті-2018 закладений курс 29,3 грн за долар.

НБУ стрімке знецінення гривні пояснює так: “Вже третій рік поспіль в перші місяці року зростає попит на валюту, зокрема з боку імпортерів, які формують запаси товарів на новий рік, і водночас знижуються її надходження, зокрема з боку аграріїв, які зазвичай протягом року забезпечують близько половини пропозиції валюти на міжбанківському ринку. Як наслідок, на початку кожного року тимчасово посилюється девальваційний тиску на курс гривні”.

Водночас регулятор в особі заступника голови НБУ Олега Чурія обіцяє: “Дія тимчасових факторів на початку року може бути нівельована протягом решти року завдяки сприятливому впливу фундаментальних факторів, у тому числі зовнішньої цінової кон’юнктури для товарів вітчизняного експорту, як це було у 2017 році. Так, минулий рік Україна завершила з обмінним курсом на рівні, який приблизно дорівнював курсу на початок року, – курс гривні девальвував за минулий рік лише на 3% попри окремі періоди посилених коливань”.

Експерти ж пояснюють стрімке подорожчання євро в Україні його зміцненням на світовому валютному ринку по відношенню до долара. Водночас причинами піке української грошової одиниці, яке триває з початку грудня 2017 року, називають цілу купу факторів:

  • зниження надходжень експортної валютної виручки;
  • велика маса готівкової гривні на руках у населення внаслідок розрахунку Держказначейства з місцевими бюджетами і бізнесом наприкінці минулого року;
  • відшкодування ПДВ експортерам наприкінці року;
  • купівля нерезидентами валюти для виведення дивідендів;
  • збільшення виплат з обслуговування зовнішнього держборгу в 2018 році;
  • пауза у співпраці з МВФ і замороження фінансової допомоги від ЄС.

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 + 19 =