Росії буде погано!

Юрій КІРПІЧОВ

США можуть надрукувати тонни свіженьких доларів і відіслати в Росію, що і стало б найкращим покаранням.

Американці знову добре купують, і це добре. Тобто, з американською економікою все гаразд. Звіт про роздрібні продажі в липні – найкращий за сім місяців поточного року, і це знімає певну стурбованість з приводу показників перших кварталів. Але…

Неминучі зміни відкладаються?

Зростання роздрібних продажів у липні 0,6-відсотковий стрибок для нашого величезного ринку є немалим. Та й червневі роздрібні продажі після аналізу було переглянуто в позитивну сторону.

Онлайн-продажі збільшилися на 1,3% (це 11,4% в рік), що не дивно мережна торгівля з кожним роком набирає обертів, однак традиційні універмаги поки тримають удар і збільшили продажі на 1%, хоча в річному перерахунку кульгають.

У підсумку, за даними CNBC/Moody Analytic, зростання ВВП в третьому кварталі склало близько 2,8%. Непогано. Економісти Barclays тепер очікують зростання на 2,6% в третьому і четвертому кварталах. «Споживчі витрати пожвавилися», говорить Уорд Маккарті, головний фінансовий економіст Jefferies. І це компенсує зниження виручки від продажів бензину через (уявіть собі!) падіння цін на бензин.

«Схоже, що це може трохи збільшити ВВП, навіть за слабкого рівня інфляції. Яка не є відображенням слабкості споживчих витрат», каже Дайан Сонк, гендиректор DS Economics.

Інфляція – це давній головний біль ФРС, мрією якої було розігнати її хоча б до 2%. На жаль, зростання за липень склало всього 0,1%. Це викликає побоювання, чи не існує якась базова проблема, яка може загальмувати всю економіку. Погано, що сотні мільярдів, якщо не трильйони доларів, влиті в неї, не здатні розiгнати наш локомотив.

Тут слід зауважити, що Трамп за півроку (за переваги республіканців в обох палатах Конгресу!) не зміг провести жодного серйозного рiшення щодо правил ведення бізнесу, і ми ще живемо в економіці Обами, якому дістався катастрофічний спадок світова фінансово-економічна криза. Цю пожежу заливали мільярдами доларів, але тепер прийшов час збирати каміння. Політика фінансового пом’якшення, здається, змінюється жорсткішою політикою, що фактично означатиме завершення ліквідації наслідків кризи. І президент тут ні при чому ФРС, еквівалент Центробанку Америки, у нас крутіша за Білий дім і не особливо прислухається до порад звідти.

Зауважимо, що феноменальне зростання фондових індексів не відображає реального стану економіки. Біржа очікує податкових послаблень для корпорацій, але скоро, ФРС є тому запорукою, прийде час «ведмедів», які грають на пониження. Чи сильно постраждаємо ми? Не думаю. Це не повинно заторкнути широкий загал, як сталося в 2008 році. Хоча зростання цін на житло трохи лякає в середньому по країні вони за рік піднялися на 6,8%, а це дуже багато. Зростає і сума заборгованості з іпотеки, але поки вона не критична. Аби Трамп не зачепив закону Додда-Франка (про посилення вимог до банків і захисту споживачів) і не дав волі лихим банкірам. Саме на їхній умовнiй совісті минула криза.

«Доларовий» пилосос

Про митно-торговельнi загрози Мексиці, Китаю, Канаді і всьому світу всi вже, гадаю, забули, життя показало, що це була демагогія, а що стосується інших проблем, то не будемо серйозно обговорювати пропозиції абсолютно неадекватних російських «економістів», таких як Хазін, Глазьєв і Делягін. Вони на повному серйозі пропонують відмовитися від долара і від вкладень в американські боргові зобов’язання, що, на їхню думку, зруйнує фінансову систему США.

Хоча б тому не будемо, що Росія купила наших боргових паперів, трежерiс, лише на $109 млрд, а це, по-перше, в двадцять разів менше, ніж внесок Китаю або Японії, тож ніяк не може вплинути на стабільність долара, а по-друге, в умовах санкцій ці гроші можуть стати зброєю проти самої Росії. Адже їх можна і заморозити на рахунках…

У принципі, як глузування, США можуть надрукувати тонни свіженьких доларів і відіслати в Росію, що і стало б найкращим покаранням. Американський держборг, панове, номінований в американській валюті, так що ФРС, друкуючи її, в разі потреби легко відіб’є такого м’яча! Але вона, схоже, має намір зайнятися зворотнiм і планує приступити до скорочення доларової маси. На засіданні в середині липня ФРС не тільки підняла ключову ставку до 1–1,25% річних, а й анонсувала старт програми вилучення доларової ліквідності з фінансової системи.

Забагато капіталів було влито в економіку під час фінансової пожежі, надлишок доступної ліквідності був одним із факторів підйому індексів, масштабних спекуляцій і ринкових бульбашок. Тож у серпні фондові індекси в США встановили історичні максимуми.

Поки ФРС реінвестує кошти від активів на балансі як тільки у трежерiс настає термін погашення, регулятор викуповує ті ж папери на ту ж суму. Але в кінці року Федрезерв почне гасити казначейські облігації на $6 млрд у місяць, а іпотечні на 4 млрд. Через квартал обсяг вилучення збільшиться до 12 і 8 млрд відповідно, а ще через рік досягне 50 млрд. Результатом стане “скорочення доступних банкам резервів”, констатує ФРС в релізі: грошова маса буде йти назад в ЦБ і по суті “спалюватися”. Операції стартують у листопаді або грудні, прогнозує банк JP Morgan: за 2018 рік Федрезерв відкачає з системи $325 млрд, в 2019 році – 600 млрд, а на початок 2020-х років – понад 2,2 трлн.

Якими будуть наслідки? ФРС відкриває скриню Пандори, наслідки політики знищення грошової маси передбачити на даний момент неможливо, попереджає глобальний стратегічний радник Pacific Investment Managemen Річард Кларіда.

За час політики фінансового пом’якшення у світі було накопичено колосальний обсяг доларових боргів (близько $13 трлн), які необхідно повертати і обслуговувати саме в американській валюті.

Найгірше до доларового голоду готові Росія і Бразилія, які страждають від фундаментальної слабкості нацвалют і великого обсягу валютних позик. Російські компанії, наприклад, до введення санкцій встигли позичити за кордоном $252 млрд, за даними ЦБ.

З огляду на падіння ВВП і деградацію економіки, важко назвати Росію країною, що розвивається, але побоювання цілком виправдані: скорочення доларової маси призведе до посилення долара і до здешевлення рубля. Такий крок ФРС знизить приплив в Росію іноземного капіталу, попередив голова Мінекономрозвитку Максим Орєшкін. По-друге, дорогий долар завжди веде до падіння цін на нафту.

Ринок якої і так перебуває під тиском через перевиробництво. Що знову ж таки загрожує девальвацією рубля.

А по-третє, дії ФРС приведуть до подорожчання кредиту по всьому світу, що не може не позначитися негативно на біржових котируваннях. Експерти побоюються, що скорочення рівня глобальної ліквідності здатне навіть спровокувати системну фінансову кризу і глобальну рецесію.

У зв’язку з цим хочу зауважити, що республіканці, приходячи до влади, раз по раз валять країну в кризу, і потім демократам доводиться її рятувати. Традиція йде з часів генерала Гранта на прізвисько «М’ясник», що став свого часу прапором нової партії, Республіканської. Він був затятим антисемітом, а початок його другої президентської каденції ознаменувався біржовим крахом 1873 року. Клінтон у цьому плані був одним із кращих президентів, але потім прийшов Буш. Обама відновив економіку і знову прийшла черга республіканців її ламати. І все ж в економіці є надія уникнути кризи, бо в політиці він уже в розпалі.

Справа в тому, що посилюється розкол між Трампом і його партією, він абсолютно не здатний працювати в команді і створювати команду, тому навряд чи зможе провести анонсовані ним реформи. Трамп украй невдало виступив з приводу подій у Шарлоттсвіллi, республіканський істеблішмент масово відвертається від нього, і багато що стане ясно вже через місяць-півтора.

Конгрес відновить роботу 5 вересня і до кінця місяця повинен прийняти бюджет на новий фінансовий рік, інакше 1 жовтня вдарить шатдаун, тобто відбудеться зупинка роботи всіх держустанов – Трамп уже погрожує цим, якщо не буде грошей на велику мексиканську стiну. У вересні ж доведеться обговорювати податкову реформу (без знання, скільки буде зібрано податків, важко затверджувати бюджет). Конгресу належить також підняти стелю державного боргу й обговорити проект трильйонних інвестицій в інфраструктурні проекти.

Та чи будуть республіканці підтримувати президента, який постійно з ними свариться, – це велике питання…

Юрій КІРПІЧОВ, США

Малюнок Олега СМАЛЯ

Юрiй КІРПІЧОВ

Юрiй КІРПІЧОВ

Спеціальний кореспондент "Українського репортера" в США

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 × three =